Osnivač i predsjednik Udruženja Sead Sefić predstavio je aktivnosti i rezultate koje je ovo mlado, ali veoma aktivno udruženje napravilo od svog osnivanja krajem 2022. godine do danas. Fokusirao se na dva oboljenja - rak prostate i rak testisa. Udruženje se već drugu godinu zaredom, kao dio globalnog pokreta Movember, angažovalo na osiguravanju besplatnih PSA testova kao preduslova za rano otkrivanje i izliječenje raka prostate.
“Živimo u zemlji u kojoj rak prostate ima tendenciju stalnog rasta, a muška populacija tradicionalno krije svoje zdravstvene probleme. Istovremeno, nedostaje nam preventivnih programa kao najjednostavnijeg i finansijski najisplativijeg načina borbe protiv ove bolesti. Stoga se naše udruženje već prošle godine aktiviralo da podigne svijest i utiče na muškarce da naprave taj prvi korak i testiraju se”, istakao je Sefić.
Prošle godine Movember je proveden u šest gradova FBiH, a od 256 prijavljenih za testiranja u Tuzli, Zenici, Bihaću, Goraždu, Mostaru i Sarajevu otkriveno je 18 slučajeva povišenog PSA. Ove godine, UORP je krenuo još aktivnije, pa je već u proljeće u saradnji sa internacionalnom kompanijom Molson Coors organizovao kampanju “Budi hrabar, budi zdrav”. Do sada je ukupno testirano 536 osoba, od čega je 81 testirani s povišenim PSA (prostata specifični antigen). Movember 2024. je u znaku dva projekta - na jednoj strani tu je www.budihrabar.ba sa mogućnošću testiranja u pet gradova FBiH, a na drugoj strani je saradnja s Ministarstvom zdravstva Kantona Sarajevo za stanovnike ovog kantona koji se na web stranici www.zivotjeupitanju.ba mogu prijaviti za besplatan PSA test.
“Rak prostate je nevidljiv, ali je najbitnije da znamo da je izlječiv. Obolijevanje nije jednako smrtni ishod i mi kao muška populacija imamo priliku da budemo odgovorni prema sebi”, poručio je na kraju Sefić.
Direktor ASA Bolnice, prof. dr. Mustafa Hiroš, stručnjak urolog koji je još od 1999. godine u Evropskom udruženju urologa, u Odboru za prostatu, istakao je da je dijagnoza ove bolesti veoma važna, posebno ako se uzme u obzir da godišnje u svijetu više od 1,4 miliona ljudi otkrije ovaj karcinom.
“U 27 zemalja Evropske unije ta dijagnoza godišnje odnese 10 milijardi eura. Kada je riječ o brojevima u našem okruženju, u Hrvatskoj godišnje bude oko 2.300 novootkrivenih slučajeva, u Sloveniji 1.450, u Srbiji 3.100, a za Bosnu i Hercegovinu podaci nisu pouzdani. Ipak, stari podaci od prije deset godina govore da je bilo 1.500-1.600 novootkrivenih slučajeva raka prostate godišnje”, naveo je dr. Hiroš. Govoreći iz svog iskustva, poručio je da nismo loši u ranoj detekciji i da danas gotovo da nema pacijenta koji dođe urologu zbog problema s mokrenjem, a da nije uradio PSA ili dobio preporuku da uradi taj test.
U nastavku radionice govorio je o najčešćim uzrocima i rizikofaktorima za nastanak ovog oboljenja, ali i prevenciji i saradnji sa resornim institucijama te odgovarao na pitanja učesnika. Svi zainteresovani imali su priliku i za obilazak ASA Bolnice i njenih odjeljenja.
Dio programa posvećen je predstavljanju projekta “Glasaj za život”, koji je oko istog cilja, zagovaranja reformi zdravstva, okupio pet udruženja pacijenata. Alma Serdarević-Stefanišin, predsjednica Udruženja SNAGA u BiH, predstavila je ova udruženja i sve organizacije i institucije koje su dosad pružile podršku projektu.
“Činjenica da se zdravstvo, kad je riječ o redoslijedu i prioritetima za finansiranje, nalazi na osmom mjestu je poražavajuća i alarmantna. Zbog toga smo se udružili da svojim glasom probudimo svijest građana, skinemo stigmu sa bolesnih i utičemo na vladajuće strukture da napokon počnu brinuti o nama”, istakla je, između ostalog, Serdarević-Stefanišin i pozvala sve prisutne da budu dio ovog projekta.
(Vijesti.ba)