Podaci Statista-e pokazuju da u Sjedinjenim Američkim Državama više od 300 miliona ljudi posjeduje pametne telefone. Ovi uređaji, poput Androida i iPhonea, koriste se za razne svrhe – od pregledavanja društvenih mreža i slanja poruka do obavljanja poziva i slanja e-mailova.
Prema Forbesu, prosječna osoba koristi svoj pametni telefon nevjerovatnih 144 puta dnevno (podaci iz 2023. godine). Međutim, uprkos tako čestoj upotrebi, redovno čišćenje uređaja nije toliko uobičajeno koliko bi trebalo biti. Stručnjaci savjetuju čišćenje telefona barem jednom dnevno, no istraživanja pokazuju da samo 21% Amerikanaca to zaista i radi, dok čak 7% njih nikada ne čisti svoje uređaje.
Ako ste među onima koji misle da čišćenje telefona nije neophodno, snimak YouTubera Jensa Brauna mogao bi vas razuvjeriti. Na svom kanalu Another Perspective, Braun je pomoću mikroskopa analizirao tri pametna telefona – star dva tjedna, dvije godine i čak 20 godina.
Prilikom pregleda uređaja starog dvije godine, otkrio je prašinu i čestice kože oko LED svjetla, što je izgledalo prilično neugodno. Telefon koji je bio u upotrebi 20 godina pokazao je još gore stanje – objektiv kamere bio je potpuno prekriven gljivicama.
Braun je također pregledao ekrane telefona i primijetio tragove za koje vjeruje da bi mogli biti od grinja. Na rubovima starijih uređaja pronašao je gljivaste izrasline. Srećom, na uređaju starom samo dvije sedmice pronašao je znatno manje nečistoća, iako ni on nije bio potpuno čist.
Nepravilno čišćenje telefona može negativno utjecati na zdravlje kože. Northwestern Medicine objašnjava kako prljavština i bakterije s telefona, prilikom dugotrajnog kontakta s licem, mogu začepiti pore, uzrokujući akne. Osim toga, ovakva praksa povećava rizik od virusnih i bakterijskih infekcija.
"Male su šanse da se razbolite samo od bakterija s telefona, ali virusi poput gripe i bakterije poput E.coli mogu se prenijeti putem prljavih uređaja," ističe Sarah Latoria, kliničarka primarne njege iz Northwestern Medicine-a.
Kako biste očistili telefon na siguran način, stručnjaci preporučuju korištenje krpe bez dlačica blago navlažene sapunicom, a treba izbjegavati upotrebu sprejeva za čišćenje. Uređaj obavezno isključite prije nego što započnete čišćenje.
(Vijesti.ba)