Spavanje na lijevoj strani značajno smanjuje izloženost želudačnoj kiselini i ublažava gorušicu i gastroezofagealni refluks, potvrđuje istraživanje iz 2022. godine. Međutim, postoje teorije da ovaj položaj može imati i negativan uticaj na srce, mada su potrebna dodatna istraživanja.
Lijeva ili desna strana?
Još 1997. godine, istraživači su primijetili promjene u električnoj aktivnosti srca kod osoba koje su spavale na boku, posebno na lijevoj strani. U novijem istraživanju iz 2018. godine utvrđeno je da spavanje na lijevoj strani pomjera srce i izaziva promjene u očitavanju EKG-a kod zdravih učesnika. Međutim, važno je napomenuti da ove promjene nisu znak nepravilnog rada srca, već su rezultat položaja tijela i same EKG opreme.
Postoje neslaganja oko toga da li je spavanje na lijevoj ili desnoj strani bolje za srce. Neki stručnjaci misle da spavanje na desnoj strani može da pritisne šuplju venu (l. vena cava), veliki krvni sud koji vodi krv u desnu stranu srca, ali nema dokaza da spavanje na desnoj strani povećava rizik od srčanih oboljenja. Jedno istraživanje iz 2018. pokazalo je da osobe sa srčanom bolešću dilatativnom kardiomiopatijom češće spavaju na desnoj strani.
Takođe, kod trudnica se često savjetuje spavanje na lijevom boku kako bi se izbjegao pritisak na jetru, koja je smještena s desne strane.
Međutim, spavanje na desnom boku može da olakša rad srca, jer fetus ne pritiska šuplju venu, što može da pomogne boljoj cirkulaciji krvi do bebe.
Osobe sa srčanom slabošću bi trebalo da se posavjetuju sa ljekarom oko najboljeg položaja za spavanje. Spavanje na desnoj strani može da bude prijatnije, jer nema dovoljno dokaza da taj položaj šteti srcu. Za osobe koje nemaju apneju ili probleme sa disanjem, spavanje na leđima takođe može da bude opcija. Spavanje na stomaku pomaže kod apneje i hrkanja, ali može da izazove bol u vratu ili leđima.
Kod osoba sa ugrađenim defibrilatorom (ICD), može da bude udobnije da spavaju na strani suprotnoj od strane gdje je uređaj ugrađen. Takođe, neki ljudi smatraju da im spavanje sa podignutim uzglavljem ili u polusjedećem položaju pomaže kod disanja tokom noći.
Još uvijek nije potpuno jasno koji položaj spavanja je najzdraviji za srce i opšte zdravlje. Mnogi sa srčanom slabošću preferiraju spavanje na desnoj strani, ali naučnih dokaza koji potvrđuju ovu teoriju ima vrlo malo. Ono što je sigurno jeste da je dovoljno sna i dobar kvalitet sna ključno za očuvanje zdravlja srca, bez obzira na položaj spavanja.
(Vijesti.ba)