11.07.2023 / 14:50 BiH - Video/Foto

Teški julski dani okončani konačnim smirajem za 30 žrtava, poslane snažne poruke

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari danas je klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop 30 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine u Srebrenici.

Godišnjicu genocida kroz različite programe obilježile su ovih dana hiljade ljudi, maratonci, biciklisti, motociklisti, učesnici marševa mira, a ekipa Vijesti.ba jučer ih je dočekivala u Potočarima.

Dženazu-namaz u Potočarima danas je predvodio reisul-ulema islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, a prisustvovale su hiljade ljudi.

„Ovi nišani osvjetljavaju naše najmračnije i najteže noći, zato što svijetle nurom mučeništva, nepravde i nevinog stradalništva. Svevišnji nas poziva da se nikada ne udaljujemo od njih, od njih i predaka naših u zemlji i braće naše na zemlji. S njima nas veže bratstvo duha, vjere i zemlje. Svima nam je ono potrebno, jer nismo dovoljni sami sebi“, kazao je obraćajući se prisutnim reisul-ulema Kavazović.

„S ovog mjesta, izvora naše duhovne snage, sa zemlje naših očeva, djedova i pradjedova, zakunimo se i Bogu, i njima, i cijelom svijetu, da ćemo se uvijek zalagati da našu zemlju učinimo mjestom mira i susreta ljudi svih vjera i nacija.



Neka naše prisustvo danas ovdje bude znak čvrstog nijeta da ćemo je učiniti ponosnom, kao što i jeste, i nadom za sve potlačene, ucviljene, uvrijeđene i ponižene ljude na zemlji. Bosna je više od zemlje, ona je ideja na koju nasrću sinovi tame, kako bi ugasili Božije svjetlo. Jer, da je On htio, sve bi nas sljedbenicima jedne vjere učinio, a On je htio da vidi koji će od nas bolje, po Božijem nauku, postupiti“, poručio je danas u Potočarima reisul-ulema Kavazović.

Jutros je održana komemoracija žrtvama genocida, kojoj su prisutvovale brojne delegacije, zvanice, porodice žrtava. 

Prije dženaza-namaza upriličen je vjerski dio programa, a nakon toga je čitanjem imena počelo iznošenje tabuta iz Musale Memorijalnog centra.




Preživjeli Srebreničani, članovi porodica ubijenih, prijatelji i komšije na rukama su prenijeli zelene tabute sa posmrtnim ostacima do mezara.

Ekipa Vijesti.ba boravila je ove vrele, teške julske dane u Srebrenici i Potočarima i sa lica mjesta donosila historijske govore, teške životne priče, najnovije vijesti, snimke i fotografije. S razlogom.

Protekla dva dana u Potočarima izuzetno su značajna za Bosnu i Hercegovinu. Ova godišnjica genocida imala je svoje specifičnosti. Obilježavanje je bilo jedno od najposjećenijih u proteklih nekoliko godina.

Odjeknule su dvije poruke, ona jučer Emira Suljagić direktora Memorijalnog Centra i današnja predsjednika Svjetskog jevrejskog kongresa.

"Kada Željka Cvijanović kaže da je Srebrenica bila osveta za ranije nasilje nad bosanskim Srbima, ona opravdava ubistvo 14-godišnjeg Senada Beganovića, 15-godišnjeg Damira Sujića, 16-godišnjeg Azmira Osmanovića, 16-godišnjeg Salima Mustafića, opravdava ubistvo djece. Svi su vidjeli oružje, čuli pucnje... moramo zatvoriti oči, utopiti suze i pokušati osjetiti njihovu bol", poručio je.

Jevreji i Bošnjaci su bili zajedno u Srebrenici, o čemu su pisali i svjetski mediji. 

Za Bosnu i Hercegovinu ovo bi moglo značiti novo poglavlje u odnosima između dva naroda.

Negatori genocida u Bosni i Hercegovini ovih dana jasno su imenovani od cijele međunarodne zajednice i to je važna poruka.
Mogla bi značiti njihovu potpunu izolaciju u budućnosti.

I naravno, ono najvažnije: konačni smiraj našlo je 30 ljudi. Svi su oni pronađeni prije više od 20 godina, ali je ostataka bilo tako malo da su porodice odlučile da ih ukopaju tek 20 godina kasnije, a sve u nadi da će se naći još ostataka. Njihova nadanja danas su prestala, ali od danas imaju mjesto gdje mogu doći i pomoliti se za svoje najmilije.

U mezarju Memorijalnog ukopani su Esad Džanić, Bekir Musić, Sakib Garaljević, Himzo Mujić, Hasib Ibrahimović, Ređo Jahić, Rifet Tabaković, Idriz Mehinović, Mujo Esmić, Šaban Ibrić, Senid Hodžić, Semir Đozić, Sabid Ibrahimović, Mehmed Gerović, Nisad Selimović, Halil Avdić, Hasan Smajlović, Esed Klempić, Sabahudin Selimović, Husein Zukić, Elvir Salčinović, Džemail Alić, Mustafa Mekanić, Ahmedin Halilović, Zuhdija Lemeš, Hasib Mujanović, Vejsil Mujanović, Ekber Riđić, Mevlid Aljić i Nezir Muminović.

U Srebrenici ima nade. Ima ljudi. Srebrenica ima prirodne resurse na kojima se samo može zaviditi.

Zadatak je države da ta dva resursa što bolje pomogne. 


(Vijesti.ba)

Izdvajamo