07.12.2020 / 20:00 BiH - Perić i Ademović

Eksperti: Tegeltija je najnečasnije što je iznjedrila pravosudna reforma

Eksperti: Tegeltija je najnečasnije što je iznjedrila pravosudna reforma
Foto: Vijesti.ba
Koliko god je pravna nesigurnost bila prisutna, sada je postala prenaglašena i iracionalna. Za sve je to krivo VSTV koje mora doživjeti kolektivnu ostavku.

Ni nakon više zahtjeva među kojima su i oni iz OHR-a, Evropske delegacije i Američke ambasade, Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a ne odstupa s ove pozicije, iako je njegov mandat obilježen aferama u koje je lično uključen, skandalima oko izbora pojedinih sudija i tužitelja, optužbama za nepotizam u pravosuđu, narušavanje nacionalnog balanasa koji je po Ustavu BiH morao poštovati, trgovinu uticajem, gubljenjem kredibiliteta VSTV-a, urušavanjem kompletnog pravosuđa, gubljenjem povjerenja javnosti...

Među onima koji su se proteklih dana oglašavali u javnosti povodom aktuelnih dešavanja oko VSTV-a su i Branko Perić, sudija Suda BiH i Nedim Ademović, ugledni advokat i ekspert za ustavno pravo.

Milan Tegeltija je „najnečasnije i najnedostojnije što je iznjedrila pravosudna reforma“, decidan je Branko Perić u razgovoru za Oslobođenje, dok Nedim Ademović u razgovoru za Fikus navodi da je „Tegeltija toliko loše vodio VSTV i iza sebe ostavio takve afere da je čak i međunarodna zajednica postala brutalno direktna, što ona ne radi osim ako 'voda nije došla do ušiju'.“

Kao razloge za to Ademović navodi da nisu provedene reforme, pravosuđe stagnira, a „upravo sve te afere oko predsjednika, ali i nekih drugih članova VSTV-a, za mene nisu ništa drugo no potvrda da prvi čovjek VSTV-a nije bio sposoban pravnik i menadžer, nije imao vizije, nema znanja, došao je političkom podrškom, spletkario je, i tako je i vodio pravosuđe.“

Na odgovornost članova VSTV-a upozorava i Branko Perić navodeći da se Tegeltija „razvio u beskarakterno čudovište upravo zahvaljujući članovima VSTV-a koji su na ovakve (govori o posljednjoj sjednici VSTV-a koja je završena zaključcima, ali ne i Tegeltijinom smjenom, op. aut.) njegove manipulatorske igre nasjedali, ostavljajući utisak notornih neznalica zakonskih i poslovničkih odredaba koje su ih obavezivale na drugačije postupanje.“

No, Perić dalje kaže kako mu je teško da se pomiri s tim da se radi o neznanju jer u VSTV sjede i „neki vrsni poznavaoci prava“ zbog čega misli „da bi prije moglo biti da su namjerno ćutali da bi Majstora (Tegeltiju, op. aut.) još jednom spasili od odgovornosti!?“

Pri tome „zaboravljajući“ da je vladavina prava prvi prioritet reformi koje od BiH traži Evropska unija, koja uostalom za to daje sredstva i očekuje rezultate, a ne, kako navodi Ademović, „ovo što nam je 'tegeltijanizam' pružio.“

Govoreći o izvještajima međunarodnih organizacija o radu pravosuđa Ademović objašnjava da se „korupcija institucionalizirala kao jedan paralelno egzistirajući sistem koji državne institucije koristi samo kao platformu za djelovanje. U takvom jednom sistemu, naravno, da otkrivanje velikih korupcijskih afera ili 'Sanader' slučajevi nisu mogući. Nema Tužilaštvo, niti državno, niti entitetsko, niti policijsko-istražne agencije te snage.“

- Sporo i neefikasno pravosuđe usporava i upropaštava privredu, izaziva nepovjerenje u pravosuđe, a, samim tim, narušava odnos između države i društva, ne usaglašavaju se zakoni i podzakonski akti, troši neopravdano javna sredstva, ne pridonosi pravnom miru, izaziva frustracije kod ljudi, i šta još ne, kaže Ademović.

Po njemu „ova situacija oko VSTV pojela nam je vrijeme i sredstva za daljnje reforme. Koliko god je pravna nesigurnost bila prisutna, sada je postala prenaglašena i iracionalna. Za sve je to krivo VSTV. VSTV mora doživjeti kolektivnu ostavku. To će donekle relaksirati stvari. Nakon toga, građani moraju osjetiti pozitivne pomake i time polako vraćati povjerenje građana“.

- Pravosudna zajednica mora se organizovati, i to od dna prema vrhu. Vrijeme je da svi pokažemo malo hrabrosti i volje, profesionalne solidarnosti, društvenog aktivizma, da izađemo iz zone komfora, pa da se kroz to cehovsko djelovanje zaista izborimo za prave ljude i prave standarde. Ne mislim tu samo na sudije i tužioce. Mislim na sve, i notare, i advokate, i pravobranioce, ombudsmane i sve koji u širem smislu predstavljaju pravosuđe. Međunarodna zajednica neće riješiti problem, ali sam siguran da postoji ispružena ruka prema pravosudnoj zajednici, zaključuje Ademović.

Sličnog stava je i Perić, koji uz problem samog VSTV-a, koji je „truo iznutra“ ukazuje na još jedan problem koji ne treba izgubiti iz vida, a to je da je „Milan Tegeltija u svim pravosudnim institucijama na upravljačkim pozicijama instalirao svoje ljude koji su mu glavna podrška i koji su pod njegovon kontrolom.“

Reforma pravosuđa je neophodna, i o tome međunarodni predstavnici govore već duže, ali su i oni i struka (dio koji nije lojalan Tegeltiji) složni u jednom: sve treba krenuti ostavkom Milana Tegeltije što će onda uzrokovati i druge neophodne promjene u pravosuđu, od promjena instaliranih podobnih i poslušnih kadrova na važne pozicije, do vraćanja povjerenja građana u pravosuđe.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo