Dok su pravi "domaći" hljeb naše bake pripremale od tijesta sa sopstvenim kvascem, onaj koji nalazimo na policama supermarketa često sadrže razne hemikalije.
Dr Spector kaže da nas često zavaravaju i etikete na kojima piše "visok sadržaj vlakana", zbog čega pomislimo kako je to zdrav hljeb. Nažalost, uglavnom su ovo samo marketinški trikovi.
"Mnogi proizvodi sadrže komercijalni kvasac, arome i emulgatore, kako bi se imitirao ukus pravog domaćeg hljeba, ali oni se proizvode mnogo brže nego onaj domaći i sadrže dodatke koji ne spadaju u zdravu hranu", rekao je dr Spector.
Emulgatori su čest dodatak industrijskim proizvodima, od torti do jogurta. Stručnjaci upozoravaju da oni mogu narušiti balans između masnog i vodenog sloja u crijevima, što dovodi do stvaranja "rupa" u zaštitnoj crijevnoj barijeri. Time se može povećati rizik od bakterijskih infekcija u crevima.
Šta je zdravija opcija?
"Mnogi hljebovi se prodaju bez etiketa, ali kada birate hljeb s etiketom, preporučujem opciju s najmanjim brojem sastojaka i najvišim sadržajem vlakana. Nemojte se zavaravati oznakama poput "visok u vlaknima" na pakovanju hljeba, jer je prag za ovu tvrdnju vrlo nizak – oko 6g/100g. Umjesto toga, obratite pažnju na odnos ugljikohidrata i vlakana (U) koji bi trebao biti manji od 5:1.", pojašnjava Spector.
View this post on Instagram
Prema njegovim riječima, najbolji izbor je svježe pečen pravi domaći hljeb, a ko za to nema vremena, neka izabere ražani ili speltin hljeb iz pekare. Idealno je ako on ima još i dodate sjemenke.
Ako baš morate da kupite hljeb u prodavnici, dr Spektor savjetuje da obratite pažnju na odnos vlakana i šećera – birajte proizvode sa visokim sadržajem vlakana i niskim nivoom šećera.
(Vijesti.ba)