Rukohvat za nož u obliku gladijatora, rijetko otkriće, pronađen je na Hadrijanovom zidu na sjeveru Engleske, čime je osvijetljen status slavnih drevnih rimskih boraca.
Rukohvat od bakrovog legura prikazuje klasu gladijatora poznatu kao “secutor” (lat. za progonitelja), prema saopćenju dobrotvorne organizacije English Heritage, koja upravlja historijskim lokalitetom na kojem je artefakt pronađen.
Sekutori su bili potpuno naoružani i borili bi se protiv “retiariusa”, odnosno “čovjeka sa mrežom”, koji je bio obučen u kratku tuniku ili pregaču i pokušavao je uhvatiti svog progonitelja mrežom koju je nosio, piše CNN.
Gladiator sekutor prikazan na rukohvatu noža nosi šljem, drži veliki štit i ima lijevu ruku ispruženu, što bi značilo da je držao mač.
Ovo sugerira da je bio ljevoruk, što je bilo smatrano nesretnim u rimskom svijetu, te bi to moglo značiti da figurina prikazuje specifičnog gladijatora, izjavio je English Heritage u saopćenju u petak.
Unatoč tome što su većinom bili porobljeni ljudi i kriminalci, uspješni gladijatori uživali su u statusu slavnih osoba, “imajući obožavatelje koji su ih pratili i davali im poklone”, izjavila je Frances McIntosh, kustos zbirki Hadrijanovog zida i sjeveroistočne Engleske, u video zapisu o ovom otkriću. “Tako da bi moglo biti da je vlasnik ovog noža zaista volio ovog gladijatora i dao napraviti rukohvat posebno da ga predstavi.”
Neki gladijatori su naučili boriti se lijevom rukom kako bi stekli prednost nad protivnicima, prema riječima English Heritage.
Rukohvat noža star 2.000 godina pronađen je u rijeci Tyne kod grada Corbridge, na Hadrijanovom zidu, obrambenom zidu koji su izgradili Rimljani u sjeveroistočnoj Engleskoj. Grad je imao živahnu zajednicu i bio je opskrbna baza gdje su Rimljani nabavljali hranu i zalihe, navodi organizacija na svojoj web stranici.
“Rijetko je pronaći predmet vezan za gladijatore u Britaniji, a pronaći tako dobro očuvani i zanimljiv komad je posebno izvanredno”, rekla je McIntosh u saopćenju.
“Ovaj prelijepo izrađeni rukohvat noža svjedoči o tome koliko je ova kultura slavnih bila prisutna, dosežući sve do Hadrijanovog zida na samom rubu Rimskog Carstva”, dodala je.
Gladiatori su bili snažni i mišićavi, imali su seksepil i primali poklone od žena, prema riječima McIntosh. Izjavila je da su ponekad i žene visokog društvenog statusa očigledno kršile društvene razlike i “bježale s gladijatorima ili bi se zaljubile u gladijatore”.
“Čak i danas, gotovo dvije hiljade godina kasnije, fascinacija oko gladijatora traje i proširila se u modernu popularnu kulturu, kao što je uzbuđenje oko novog nastavka filma ‘Gladiator’”, rekla je McIntosh.
“Gladiator II”, nastavak filma Ridleyja Scotta iz 2000. godine, bit će premijerno prikazan u Sjedinjenim Američkim Državama 22. novembra.
(Vijesti.ba)