03.06.2024 / 12:08 Svijet - Na tamnoj strani Mjeseca

Kinezi traže odgovore o porijeklu i evoluciji Sunčevog sistema

Kinezi traže odgovore o porijeklu i evoluciji Sunčevog sistema
Foto: Profimedia
Kineska lunarna sonda Chang'e-6 trebala bi započeti svoj historijski povratak s tamne strane Mjeseca na Zemlju nakon prikupljanja uzoraka za koje naučnici očekuju da će pomoći odgovoriti na ključna pitanja o ranoj evoluciji Sunčeva sistema.

Chang'e-6, koji je dobio ime po mitskoj kineskoj božici Mjeseca, lansiran je trećeg maja u južnoj kineskoj otočnoj pokrajini Hainan, prenosi HINA.

Potpuno robotizirana sonda sletjela je prvog juna na dosad neistraženu lokaciju u golemom udarnom krateru koji se naziva bazen Južni pol - Aitken na udaljenoj strani Mjeseca.

Prethodna kineska misija Chang'e prikupila je uzorke s bliže strane Mjeseca u decembru 2020., ponovno pokrenuvši globalne napore prikupljanja lunarnih uzoraka nakon pauze od 44 godine.

Misija Luna 24 bez posade koju je pokrenuo bivši Sovjetski Savez 1976. prikupila je 170 grama uzoraka iz Mare Crisium, ili "Mora kriza", na bližoj strani Mjeseca.

Između 1969. i 1972. šest misija Apollo, sve s posadom, prikupilo je 2200 uzoraka ukupne težine 382 kilograma, također s bliže strane Mjeseca.

James Carpenter, voditelj ureda za lunarnu znanost Evropske svemirske agencije, rekao je da uzorci koje su prikupile misije Apollo s bliže strane Mjeseca pokazuju da je bazen Južni pol - Aitken na suprotnoj strani nastao u doba iznimno teškog bombardovanja Sunčevog sistema, Zemlje i Mjeseca.

"Ovo je zaista ključan događaj u historiji cijelog Sunčevog sistema, ali postoje neke kontroverze o tome je li se dogodio ili ne", rekao je.

"Da bismo to razumjeli, moramo uskladiti te događaje, a to će se učiniti uz pomoć uzoraka s udaljene strane Mjeseca iz bazena Južni pol - Aitken."

Nakon slijetanja, Chang'e-6 je 14 sati bušio, iskopavao i pakirao dva kilograma materijala, s ciljem da bude prva sonda koja će donijeti takve uzorke s udaljene strane Mjeseca. Sonda Chang'e-5 je 2020. za taj postupak na raspolaganju imala 21 sat.

"Kad padne mrak, kad sunce zađe, misija mora završiti, tako da postoji ograničeni vremenski okvir između slijetanja i uzimanja tih uzoraka, i ponovnog uzlijetanja, tako da je to prilično uzbudljiva misija jer se mora obaviti brzo", rekao je Carpenter.

Iako je Kina rekla da je poboljšala efikasnost svojih strojeva za kopanje i bušenje u usporedbi s 2020., misija bi još uvijek mogla naići na probleme u fazi uzorkovanja.

Chang'e-5 vratio se s 1.73 kg lunarnih uzoraka, umjesto planiranih 2 kg jer je bušilica uspjela napraviti rupu duboku samo jedan metar (3.28 stopa) umjesto dva metra nakon što je došla do neprobojnih slojeva ispod površine.

Uzorci Chang'e-6 bit će prebačeni i zapečaćeni na raketnom motoru na vrhu letjelice, koja će se lansirati u svemir, spojiti s drugom letjelicom u Mjesečevoj orbiti i prenijeti uzorke.

Očekuje se da će 25. juna sletjeti u kinesku Unutrašnju Mongoliju. Carpenter je rekao da je saradnja između evropskih i kineskih naučnika u analizi lunarnih uzoraka koje je donio Chang'e-5 bila iznimno dobra, te se nada da će se to ponoviti i za Chang'e-6.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo