Kad dijete bude povrijeđeno, želja za zaštitom je prirodna, ali prava reakcija ne mora biti uvijek očigledna.
Ne reagujte implusivno
Prva i najvažnija lekcija za roditelje je kako kontrolisati vlastite emocije. Kada naše dijete padne ili se osjeća povrijeđeno, možda ćemo odmah poželjeti konfrontirati drugo dijete ili dramatično reagovati prema svom djetetu, ali to je najgori mogući odgovor.
Takvim ponašanjem šaljemo poruke da je situacija "katastrofalna", a dijete se može osjećati nesigurno. Umjesto toga, potrebno je ostati smiren.
Na primjer, kad dijete padne ili ga gurne drugo dijete, prvo se spustite na njegovu visinu i upitajte: "Jesam li te povrijedio? Jesi li dobro?"
Važno je zadržati mirnoću, potvrditi djetetove osjećaje bez previše dramatiziranja i ne upadati odmah u konflikt s drugim djetetom. Na taj način, djetetu pokazujete da možete biti sigurnost i podrška, a ne izvor stresa.
Otvoreno slušanje osjećaja
Kada dijete dođe kući iz škole ili vrtića s pričom da su ga isključili iz igre ili su mu djeca uzela igračku, važno je prvo slušati. Nemojte odmah žuriti s emocijama poput tuge ili bijesa, jer vaše dijete može testirati vašu reakciju.
Svjesni da djeca tek učestvuju u socijalnim odnosima, neka im se da prostor da ispričaju svoju verziju događaja. Umjesto da izgovarate rečenice poput "To nije bilo u redu!", pitajte: "Kako si se osjećao?" Ovaj pristup omogućava djetetu da podijeli svoja stvarna osjećanja, umjesto da mu namećete vlastite.
Minimalna intervencija u dječje konflikte
Iako može biti izazovno gledati kada se dijete suočava s nepoštenim ponašanjem, poput uzimanja igračaka od drugih, ključ je u tome da se ne miješamo previše. Djeca često testiraju granice, i dok im je potrebno usmjerenje, nisu uvijek potrebni dramatični odgovori roditelja.
Ako dijete gleda prema vama nakon što mu je neko uzeo igračku, jednostavno recite: "Vidim da ti je Marko uzeo igračku." Ovakav miran odgovor pomaže djetetu da prepozna situaciju bez stvaranja drame. Ako vaš mališan nastavi igru, to znači da nije previše povrijeđen.
Učite djecu kako se nositi s konfliktima i emocionalnim izazovima na način koji im omogućava rast. Bez obzira na situaciju, važno je da se osjećaju sigurno, i voljeno, a vi kao roditelj imate moć oblikovati njihov odgovor na takve trenutke.
Bez previše emocija, ali uvijek s puno ljubavi i podrške, postajete najbolji oslonac svom djetetu.
(Vijesti.ba)