19.02.2025 / 13:40 Zanimljivosti - Nakon 3.500 godina

Arheološka senzacija u Egiptu: Pronađena grobnica Thutmosea II

Arheološka senzacija u Egiptu: Pronađena grobnica Thutmosea II
Foto: X.com

Zvaničnici u Egiptu saopćili su da su otkrili grobnicu kralja Thutmosea II, što je vlada opisala kao prvo veliko otkriće još od pronalaska grobnice kralja Tutankamona 1922. godine.

Egipatski arheolozi, zajedno s britanskim stručnjacima, otkrili su ovu drevnu grobnicu u oblasti Tebanske gore, zapadno od Luksora i poznate Doline kraljeva, saopćili su zvaničnici u utorak.

Mohamed Ismail Khaled, generalni sekretar Vrhovnog savjeta za antikvitete (SCA), izjavio je da je ova grobnica, stara otprilike 3.500 godina, jedno od najznačajnijih otkrića u Egiptu u posljednjim decenijama.

"Ovo je prvi put da je pronađen pogrebni namještaj koji pripada Thutmoseu II, budući da takvi predmeti ne postoje ni u jednom muzeju na svijetu", citirala ga je Egipatska državna informativna služba.

Khaled je rekao da su arheolozi, kada su prvi put pronašli ulaz u grobnicu i njen glavni prolaz prije gotovo tri godine, vjerovali da bi mogla pripadati jednoj od kraljevskih supruga, s obzirom na blizinu grobnica supruga kralja Thutmosea III i grobnice kraljice Hatšepsut, jedine žene koja je vladala Egiptom kao faraon.

Dodatni problem pri određivanju vlasništva nad grobnicom bila je njena loša očuvanost zbog izloženosti poplavama, rekao je Mohamed Abdel Badie, šef egipatskog tima koji je radio na iskopavanju.

Međutim, artefakti pronađeni unutar grobnice, uključujući fragmente alabasternih posuda, nosili su natpise s imenima Thutmosea II i njegove glavne supruge, kraljice Hatšepsut, pružajući konačan dokaz o vlasništvu nad grobnicom.

Stručnjaci su također utvrdili da je upravo kraljica Hatšepsut, koja je bila supruga, ali i polusestra kralja, nadgledala Thutmoseovu sahranu.

Egipatske vlasti istakle su da su otkriveni artefakti značajan doprinos poznavanju historije ovog područja i vladavine Thutmosea II.

Iskopavanja, koja su započela 2022. godine, provedena su u saradnji sa stručnjacima iz britanske Fondacije za istraživanje Novog kraljevstva.

Mumija kralja Thutmosea II otkrivena je još u 19. stoljeću, nedaleko odatle, na drugom arheološkom nalazištu poznatom kao Deir el-Bahari Cachette. Vjerovatno je premještena tamo stoljećima nakon što su grobnicu opljačkali pljačkaši, navodi Nacionalni muzej egipatske civilizacije.

Njegova mumija sada je izložena u muzeju, zajedno s drugim drevnim kraljevskim mumijama.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo