Ove sitne smeđe ili zlatne sjemenke izvorno potječu iz Mezopotamije, gdje su se, među ostalim, koristile za izradu tkanine. Sjemenke lana koriste se na različite načine; od dodatka prehrani u smoothiejima, jogurtima i pecivima, do ulja koje se često koristi u kulinarstvu i kozmetici. Stoga i ne čudi da su mnogi prepoznali njihova ljekovita svojstava, piše Živim.hr.
Moć u malom zrnu
Naime, jedan od razloga zašto su sjemenke lana toliko popularne je njihov izvanredan sastav. Sadrže obilje vlakana, omega-3 masnih kiselina, proteina, vitamina B1 i minerala poput magnezija, fosfora i selena.
Sve nabrojeno doprinosi sljedećim zdravstvenim prednostima:
1. Podrška zdravlju srca
Lanene sjemenke bogate su alfa-linolenskom kiselinom (ALA), vrstom omega-3 masnih kiselina koje doprinose smanjenju upala u tijelu. Redovna konzumacija može pomoći u snižavanju nivoa lošeg LDL holesterola, čime se smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Studije poput ove pokazuju da lan odnosno laneno ulje pozitivno djeluju na snižavanje krvnog tlaka, što ovu namirnicu čini izvrsnim saveznikom za srčane bolesnike.
2. Regulacija probave
Visok udio dijetalnih vlakana čini lan idealnim za poticanje zdrave probave. Kombinacija topivih i netopivih vlakana pomaže u redovnom pražnjenju crijeva, sprječava zatvor i osigurava zdravlje crijevne mikrobiote. Stoga, ako patite od probavnih problema, sjetite se dodati ove moćne sjemenke u svoju prehranu.
3. Hormonska ravnoteža
Lanene sjemenke sadrže lignane (biljni spojevi slični estrogenima) koji mogu pomoći u regulaciji ženskih hormona. Lignani su također povezani s ublažavanjem simptoma menopauze, kao što su valunzi i nesanica. Uz to, njihova svojstva djeluju preventivno protiv hormonski ovisnih karcinoma, poput raka dojke.
4. Prirodni saveznik u mršavljenju
Osim što su neupitno dobri za probavu, visok udio vlakana čini ove sjemenke odličnim saveznikom i u kontroli tjelesne težine. Konzumacija lanenih sjemenki stvara osjećaj sitosti, smanjujući potrebu za prejedanjem. Osim toga, pomažu u održavanju stabilnog nivoa energije tokom dana.
5. Jačanje imuniteta
Zahvaljujući visokom udjelu antioksidansa i minerala poput selena, lanene sjemenke pomažu jačanju imunosnog sistema koji je posebno pod radarom tokom zimskih mjeseci. Njihova protuupalna svojstva također podržavaju odbranu tijela od hroničnih bolesti.
Kako ih uključiti u prehranu?
Lanene sjemenke najčešće se konzumiraju mljevene, jer cijele sjemenke teško probavljamo, čime gubimo većinu njihovih hranjivih tvari. Jednostavno ih možete dodati u smoothie, jogurt, zobenu kašu ili u tijesto za kruh i kolače.
Izbjegnite nadutost
Lanene sjemenke konzumirajte u umjerenim količinama, otprilike kašičicu do dvije dnevno kako biste izbjegli moguće nuspojave poput nadutosti. Također, preporučuje se pijenje dovoljne količine vode kako bi vlakna iz lana učinkovito djelovala.
(Vijesti.ba)