Zdravstveni djelatnici, posebno provoditelji imunizacije, ali i šira javnost u ova dva kantona informirani su i educirani o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novoj vakcini protiv pneumokoka u redovnom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima.
„Nama je velika čast da zdravstvenim djelatnicima, primarno pedijatrima u Kantonu Zapadnohercegovačkoj i Kantonu 10 danas u Grudama možemo prezentirati uvođenje pneumokokne vakcine u obvezni kalendar imunizacije. Pneumokokna vakcina štiti djecu od pneumokokne bolesti tj. od upale uha, upale pluća, meningitisa i sepse. Nažalost, u našem društvu je to vrlo česta bolest i do sada nismo imali mogućnost da sistemski preveniramo ovu zaraznu bolest koja ima svoje komplikacije. U kalanedarima gotovo svih europskih zemalja čak i na Balkanu svi imaju ovu imunizaciju. Uvođenje pneumokokne vakcine u redovni imunizacijski program je novi iskorak u našem vrlo dinamičnom zdravstvenom sistemu. Imat će ulogu da zaštiti zdravlje djece, ali i da rastereti pedijatrijske službe. Poznato vam je da je u našem sistemu nedovoljan broj pedijatara, da su mnogi pedijatri pred mirovinom što će dodatno otežati priliku da djeca budu liječena. Stoga mi trebamo spriječiti zarazne bolesti i rasteretiti kako zdravstveni sistem, tako i roditelje. Jer, svaka bolest zahtijeva izbivanje s posla, s radnog mjesta. Nije bolesna samo jedna osoba, dijete, već je cijela obitelj bolesna dok se dijete ne oporavi. Zbog toga mislimo da je više nego važno uvesti ovu imunizaciju, a osobe koje o tome trebaju prve čuti su primarni zdravstveni radnici i to pedijatri, direktori domova zdravlja, kantonalni ministri, oni koji su odgovorni za zdravstvo“, rekao je prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
„Vakcinisanje počinje od početka 2025. Djeca se vakcinišu protiv pneumokoka u 2. i 4. mjesecu, a dovakcnisišu u 2. godini“, podsjetio je prim dr. Skočibušić.
Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi zapadnohercegovačkog kantona dr. Tomislav Pejić pohvalio je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine što je u u obvezni kalendar imunizacije uvrstio pneumokoknu vakcinu, koja je izuzetno važna za djecu.
„Ta pneumokokna vakcina će, čim bude dostupna, putem Zavoda za javno zdravstvo Zapadnohercegovačkog kantona biti distribuirano prema četiri doma zdravlja u našem kantonu i to pedijatrijskim i HES službama. Danas u Grudama imamo predstavnike svih zdravstvenih ustanova iz našeg kantona koje će dobiti pravovaljanu informaciju o imunizaciji protiv pneumokoka. Mi ćemo kroz kampanjju otvoriti vrata domova zdravlja i HES službi da roditelji uđu u instituciju koja će im uliti povjerenje za vakcinisanje. Ako to ne budemo radili sistemski i dalje ćemo, nažalost, imati nisku procijepljenost u Kantonu. Prije trideset godina kada je medicina bila na puno nižim granama nego je danas, imali smo puno bolju procijepljenost i zaštićenost populacije u našem Kantonu. Danas kada smo napravili ogroman iskorak, nažalost, degradirali smo se u području procjepljenosti. Stoga zdravstveni sistem mora nastaviti ulijevati povjerenje i rješavati nedoumice kod ljudi“, rekao je ministar dr. Pejić.
Ministar dr. Pejić je najavio da će provesti javnozdravstvenu kampanju kojom bi se zdravstveni djelatnici i stanovništvo dodatno edukovali o pneumokoknoj bolesti i uvođenju imunizacije protiv pneumokoka u redovni imunizacijski program.
Pedijatar-hematoonkolog u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar prim. dr. sc. Borko Rajič, dr. med. kaže da pneumokokna bolest koju uzrokoje pneumokok uključuje lakše bolesti (upala srednjeg uha) i ozbiljne i potencijalno smrtonosne bolesti (upala pluća, meningitis i sepsa). Te bolesti su značajan javnozdravstveni problem u Federaciji Bosne i Hercegovine. Djeca su u najvećem riziku od pneumokokne bolesti, kaže prim. dr. Rajič.
„Pneumokokna bolest ima svoj značajan obol i ne samo u pedijatrijskim ambulantama nego, ono što je značajnije, ona je veliki problem i u bolnicama. Zato se došlo do činjenice da nam je potrebno vakcinisanje protiv pneumokoka. Sve države koje su ga uvele svjedoče da je za oko 80% smanjen broj otitisa (upale uha), da je između 80% i 90% smanjen broj hospitalizacija zbog pneumonija (uipale pluća). Stoga se mi nadamo da će se uvođenjem imunizacije protiv pneumokoka smanjiti pritisak na zdravstveni sistem. Mi do sada, kada smo god ljudima govorili da im dijete ima potrebu da se vakciniše protiv pneumokoka, nismo nailazili ni na kakav otpor. Benefiti su mnogi. Nisu bez razloga mnoge države koje su pametnije i odgovornije od nas vakcinisanje protiv pneumokoka uvele zadnjih petnaestak godina“, rekao je prim. dr. Rajič.
Tijekom edukativne radionice, promoviran je “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije” čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tijekom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima uručeni su informativno – edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokokne vakcine u redoviti imunizacijski program u FBIH održavat će se tijekom oktobra i novembra 2024. godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine. Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Evropskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
(Vijesti.ba)