Promocija je organizirana u povodu 50 godina od osnivanja Instituta za jezik, a o izdanjima su govorili Alen Kalajdžija, Jasmin Hodžić, Edim Šator, Nihada Ibrišimović te Zenaida Karavdić.
- Imamo priliku da predstavimo monografiju koja se bavi bibliografijom radova u bosanskom jeziku, zatim pravimo iskorak prema historiji jezika i bosanskoj redakciji staroslavenskog jezika, predstavljamo jednu studiju novijeg pristupa lingvističkim istraživanjima koja se bavi savremenim jezikom, odnosno gramatikom, i jednu studiju koja je posebno važna što ima etnolingvistički pristup, bavi se lokalnim govorom, etnolingvističkim slojevima bosanske leksike – istakao je direktor Instituta za jezik Jasmin Hodžić.
Ono što je važno za sva ova izdanja, kaže Hodžić, jeste da su ona zapravo pandemijska, izdanja iz 2021.
- Pošto nismo imali priliku u pandemiji da predstavljamo svoju djelatnost ovdje smo dodali i dvije knjiga iz 2020. godine, tako da predstavljamo i Bosanski akcenatski priručnik, jako zanimljivo štivo od šire koristi, i jednu knjigu koja se bavi jezikom Edhema Mulabdića, kao našeg značajnog književnika – kazao je Hodžić.
Naglasio je kako se za ova izdanja može reći da su i pojedinačno i ukupno važna za širu publiku.
- Sva izdanja osim uskonaučne vrijednosti imaju i jednu širu karakteristiku da su zanimljiva širem krugu čitalaca. Izdanja su predstavljena u Sarajevu, a nakon Mostara bit će promovirana u Brčkom, a zatim u Bihaću – kazao je Hodžić.
Organizatori promocije su BZK Preporod- Regionalno društvo Hercegovina, Centar za kulturu te Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu.
(Vijesti.ba / Fena)