Ovi problemi su, navode, direktna posljedica nemogućnosti uposlenika NUB-a BiH da bez potpisnika pružaju usluge iz svog djelokruga rada.
FMON je kontinuirano u intenzivnoj komunikaciji sa svim nivoima vlasti, kao i sa međunarodnim zvaničnicima kako bi se što prije riješio status NUB-a BIH.
"Međutim, to je nemoguće uraditi bez imenovanja upravljačkih struktura NUB-a BIH, a što je u nadležnosti Vijeća ministara. Sve što je bilo moguće pripremiti i podržati sa nivoa Federacije BiH i od FMON je učinjeno odmah i bez zadrške, uz puni angažman ministrice Duraković i uposlenika Ministarstva", navode iz FMON-a te dodaju kako su posebno, kao Ministarstvo u čijem je fokusu obrazovanje i nauka, senzibilni prema ovoj instituciji i svjesni činjenice da NUB BiH trenutno ne pruža ključne usluge u oblasti izdavaštva, poput usluga izdavanja CIP, ISBN i ISSN brojeva za naučna izdanja i periodiku, što itekako otežava rad cjelokupne obrazovne i akademske zajednice u Federaciji BiH.
"Stoga pozivamo Vijeće ministara BiH da neodložno i u najkraćem mogućem roku donese sve potrebne odluke koje bi odblokirale procese i osigurale nesmetan rad, kao i pravnu i financijsku sigurnost NUB-a BIH i njenih uposlenika. FMON će, nakon što se riješe ključna pitanja koja su u nadležnosti drugih nivoa vlasti, u okviru svojih ovlaštenja nastaviti pružati svaku vrstu podrške radu NUB-a BIH i podržati sve projekte i aktivnosti ove institucije koja je od neprocjenjivog značaja za državu i društvo u cijelosti", zaključuju iz FMON-a.
(Vijesti.ba)