21.11.2024 / 13:16 Kultura - Iskoristio bonske ovlasti

Schmidt odblokirao rad NUB-a i šest institucija kulture

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo je odluku o funkcioniranju sedam institucija kulture u BiH.

 

Najveći problem bilo je finansiranje, jer je državna vlast zbog politike iz RS, ali HDZ-a to odbijala.

"Napravio sam za vas jedan spisak, Zemaljski muzej, Historijski muzej, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica, Kinoteka, Umjetnička galerija BiH. Ovih sedam institucija su kulturni i identitetski stubovi BiH. Oni čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje i pri tome osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene zajedničko naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost, ove ustanove također doprinose pomirenju. Kao i međusobnom razumijevanju. Da budem jasan, moja namjera nije da nikog isključim već da uključim sve i želio bih pozvati sve da daju svoj doprinos", poručio je Schmidt.

Schmidt dodaje da je BiH kao osnivač i vlasnik ovih ustanova dužna vršiti svoje nadležnosti, uključujući i one nadležnosti koje se odnose na imenovanje rukovodeće pozicije i finansiranja.

"Međutim, ovih sedam institucija se nalazi na ivici kolapsa. Moram reći da organi BiH već decenijama nisu mogli i nisu ispunili svoje obaveze koje imaju. Danas vam se ovdje obraćam sa stepenica jedne od tih ustanova. Ova vrata koja su iza mene, vrata Nacionalne i Univerzitetske biblioteke već nekoliko sedmica nisu bile otvorene za korisnike ove ustanove. Svi trebamo osjećati odgovornost, a ja posebno osjećam odgovornost prema ovoj riznici bosanskohercegovačke kulture. Ova institucija je preživjela napad 25.8.1992 godine kada je granatirana Vijećnica. Mi moramo zaštiti ovaj simbol tradicije i simbol zajedničke budućnosti", naveo je Schmidt.

Potom je iskoristio pravo da se obrati i zaposlenicima koji tu rade bez naknade i podrške.

"Da je ova situacija ostala ovakva, ona bi dovela do ugrožavanja djelatnosti akademske zajednice i poremetila bi funkcioniranje 78 drugih biblioteka u BiH. U jednoj slobodnoj zemlji mogućnost da pišete knjige i da razvijate kulturni razvoj predstavlja kamen temeljac društva. Trenutno kako je stanje stvari bilo, u BiH je nemoguće izdavati knjige zbog toga što tim knjigama nije mogao biti dodijeljen broj ISBN, (međunarodni standardni broj za izdavanje). Kako bih onemogućio direktno ograničavanje rada Nacionalne i Univerzitetske biblioteke, ali i spriječio da se ovo desi i drugim ustanovama ovog tipa, danas sam donio nalog kojim se podržava funkcioniranje Nacionalne i Univerzitetske biblioteke BiH i drugih ustanova kulture od značaja za BiH. Nalog se odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih poslova i zadataka Nacionalne i Univerzitetske biblioteke BiH i na ostalih šest ustanova ako se suoče sa istim problemima. Ovo je šansa da se vrati mogućnost, ne samo izdavanja međunarodnih standardnih knjiških brojeva, nego da se osigura funkcioniranje biblioteke. Zaposlenici su me obavijestili da su već ostali bez telefonskih linija koje su isključene, a također da postoji opasnost da će biblioteci biti isključena struja jer nema niko da može platiti te račune", kazao je Schmidt.

Na kraju je poručio da je dobra vijest da su kontaktirali Elektroprivredu BiH i da su im oni rekli da će pričekati sa dugovanjima na osnovu ovoga naloga koju im je donio.

"Nalog će također omogućiti pravnu i formalnu osnovu da vam se isplate i plate koje čekate nekoliko mjeseci. Zaista smo došli u takvu situaciju da ne možemo drugačije. Svojim nalogom sam dao Vijeću ministara rok od 60 dana da Parlamentarnoj skupštini BiH dostave zakon kojim bi se, između ostalog, uredilo pitanje rukovođenja i finansiranja ustanova kulture od značaja za BiH", kazao je.

Schmidt se na kraju zahvalio KS i FBiH što su putem njihovih budžeta do sada pomagali funkcioniranju ovih ustanova. Poručio je da se ovdje radi o državnim institucijama i potrebno je da se cijela država brine o njima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo