Trump je ranije prijetio i sekundarnim sankcijama pokušavajući isposlovati nagli prekid sukoba. No, iza tih povremenih poruka krije se konzistentan obrazac naklonosti prema Moskvi, navodi BBC u analizi situacije.
Američka politika sve više okrivljuje Kijev
Iako se poruke poput današnje, u kojoj Trump poziva Putina da zaustavi napade na Kijev, mogu shvatiti kao diplomatski pritisak, opći smjer njegove politike ide u korist Rusije. Trumpova administracija, iako još izvan Bijele kuće, pokazuje spremnost da za produženje rata više okrivi Ukrajinu nego Rusiju, što bi moglo imati opasne posljedice za Kijev, stoji u analizi.
"Jedna ruka vezana iza leđa"
Ako SAD odustane od podrške mirovnim pregovorima, upozorava BBC, vjerojatno će smanjiti ili potpuno ukinuti vojnu pomoć i obavještajnu saradnju s Ukrajinom. Europske saveznice bi nastavile pomagati, ali Kijev bi ostao s "jednom rukom vezanom iza leđa".
Štoviše, Trump želi postizanje dogovora s Putinom, ukidanje sankcija Rusiji i povratak američkih firmi na rusko tržište. Umjesto da oslabi ruski ratni stroj, takav bi scenarij zapravo mogao ojačati Kremlj i potaknuti nove ofanzive na Ukrajinu.
Moguće rješenje?
Ipak, BBC ističe da nije sve izgubljeno. Trumpov tim želi okončati rat i prikazati to kao uspjeh. I Ukrajina i SAD žele kraj sukoba, no veliko je pitanje želi li ga i Putin.
(Vijesti.ba)