Njemačka privremena vlada, koju vode Socijaldemokrati i Zeleni, blokirala je planirani izvoz 40 borbenih aviona Eurofighter Typhoon u Tursku, izvijestio je jučer njemački medij Handelsblatt, pozivajući se na izvore upoznate s povjerljivim internim raspravama.
Prema izvorima iz njemačke vlade, glavni razlog zaustavljanja izvozne dozvole je hapšenje turskog opozicionog političara Ekrema Imamoglua zbog optužbi za korupciju, što su zvaničnici u Berlinu opisali kao "napad na tursku demokratiju". Opozicija u Turskoj tvrdi da su optužbe za korupciju protiv Imamoglua politički motivisane.
Podsjetimo, bivši gradonačelnik Istanbula uhapšen je 23. marta zbog navodnih koruptivnih radnji. Optužbe protiv Imamoglua uključuju sumnjivu kupnju tri vile na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Istanbulu od građevinske tvrtke njegove porodici, u kojoj posjeduje 60 posto udjela.
Prema službenim dokumentima, bliski poslovni saradnik Imamoglua kupio je vile u njegovo ime i nakon tri godine prebacio vlasništvo na Imamogluovu firmu po niskoj cijeni.
Iako je odlazeći kancelar Olaf Scholz podržavao izvoz odbrambene opreme u Tursku tokom posjeta Istanbulu u oktobru 2024., hapšenje Imamoglua dovelo je do promjene stava. "Turska je članica NATO-a i zato stalno donosimo odluke koje vode do konkretnih isporuka", ranije je naveo.
Turska je interes za nabavu Eurofightera pokazala 2022. godine zbog izazova u modernizaciji svoje zastarjele flote:
Plan nabave navodno uključuje do 40 aviona, podijeljenih na 20 rabljenih Eurofighter Tranche 1 aviona iz Ujedinjenog Kraljevstva i 20 novih Eurofighter Tranche 4 avina, koji bi trebali ući u službu do 2030. godine.
Odluka bi mogla izazvati napetosti u nadolazećoj CDU-SPD koaliciji, koja bi trebala preuzeti vlast sredinom maja. Dok je CDU navodno skloniji nastavku izvoza radi održavanja kohezije unutar konzorcija Eurofighter, SPD zagovara korištenje tog posla kao pritiska na Ankaru zbog demokratskih pitanja.
Program Eurofighter Typhoon zajednički je projekt Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Španije i Italije. Njemačka restriktivna politika izvoza oružja već dugo izaziva napetosti unutar konzorcija, a Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska često kritiziraju stav Berlina, piše Index.hr.
Napori za usklađivanje evropskih pravila o izvozu oružja navedeni su u njemačkoj strategiji odbrambene industrije i koalicijskom sporazumu, koji poziva na brže i koordiniranije izdavanje izvoznih dozvola, osobito među saveznicima u NATO-u.
Kako piše Turkiye Today, budući da joj je blokirana nabava američkih F-35 zbog kupnje ruskih S-400 raketnih sistema 2017., Turska je krenula u više smjerova kako bi modernizovala svoju avio flotu:
Nedavno su turski oficiri izjavili da žele ponovno ući u program F-35 i nabaviti te avione. "Ako se ukinu CAATSA sankcije, razmotrit će se nastavak procesa nabave F-35, a očekujemo i ubrzanje suradnje u odbrani, industriji i sigurnosti sa Sjedinjenim Američkim Državama", naveli su izvori iz turskog ministarstva odbrane.
Nakon početnih sastanaka Sjedinjene Američke Države i Turska dogovorile su pokretanje tehničkih razgovora s ciljem rješavanja dugotrajnih napetosti oko CAATSA sankcija i isključenja Ankare iz programa F-35.
Dva britanska Eurofighter Typhoona sletjela su 18. decembra 2024. u bazu Murted kraj Ankare na demonstraciju, što dodatno potvrđuje snažan interes Turske za ove avione.
Turski ministar odbrane Yasar Guler izjavio je tokom odbrambene revizije 14. decembra da "tehnički pregovori o nabavi Eurofightera napreduju pozitivno". Ponovio je turski interes za ponovno uključivanje u program F-35 i ukidanje američkih sankcija uvedenih prema CAATSA-i.
(Vijesti.ba)