U Parizu je jučer navečer ugašen Eiffelov toranj kao snažan znak žalovanja i poštovanja prema preminulom pontifu, piše Index.
Ova gesta, koju je najavila gradonačelnica Anne Hidalgo, bila je dio niza službenih i religijskih počasti organizovanih tokom dana u francuskoj prijestolnici.
Istaknuto je i da će se predložiti da jedan trg u Parizu ponese ime pape Franje, po uzoru na Trg Ivana Pavla II. iz 2006. godine.
U isto vrijeme, zvona katedrale Notre-Dame u Parizu oglasila su se 88 puta, koliko je godina imao papa Franjo, a potom je održan i poseban koncert zvona te večernja misa i molitveno bdjenje.
Os sinos da catedral de Notre-Dame, em Paris, tocando 88 vezes em homenagem ao Papa Francisco, que faleceu aos 88 anos. De arrepiar. pic.twitter.com/tQnYhKwFXR
— Sérgio Santos (@ZAMENZA) April 21, 2025
Vjernici su palili svijeće i ostavljali poruke ispred njegove fotografije, odajući mu počast i prisjećajući se njegovog nasljeđa mira, solidarnosti i brige za najsiromašnije.
Slične scene zabilježene su i u Rimu, gdje su zvona crkava odjekivala širom grada, a državne zastave na službenim zgradama spuštene su na pola koplja. Stotine vjernika okupilo se na Trgu svetog Petra, gdje su u tišini i molitvi odavali počast preminulom papi. U Italiji je papa Franjo prepoznat kao simbol nade i suosjećanja, a njegova smrt na Uskrsni ponedjeljak dodatno je pogodila vjernike i građane.
Zastave su spuštene na pola koplja i na vrhu Sydneyskog Harbour Bridgea u Australiji nakon smrti pape Franje.
Jučer je od 22 sata do 2 ujutro, u znak sjećanja na papu Franju, Empire State Building u američkom gradu New Yorku bio osvijetljen zlatnom i bijelom bojom.
Vjerske zajednice širom Evrope, uključujući Španiju, organizovale su posebne mise i bdjenja, dok su politički čelnici i predstavnici drugih religija iz cijelog svijeta slali izraze saosjećanja i naglašavali važnost papinog zalaganja za mir, dijalog i socijalnu pravdu.
(Vijesti.ba)