22.04.2025 / 09:30 Svijet - Utjecaj klimatskih promjena

Nevjerovatna poskupljenja u Njemačkoj, najviše porasla cijena čokolade i jaja

Nevjerovatna poskupljenja u Njemačkoj, najviše porasla cijena čokolade i jaja
Foto: Ilustracija
Njemački potrošači su u martu morali platiti 16,7 posto više za čokoladu nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestio je Njemački zavod za statistiku.

Najznačajnije povećanje cijena zabilježeno je kod čokolada (+25 posto).

Ali, primjetno veće su i cijene ostalih čokoladnih proizvoda (+11,1 posto), piše Deutsche Welle, a prenosi Biznis.ba.

"Nasuprot tome, došlo je do neravnomjernog razvoja cijena konditorskih i poslastičarskih proizvoda", otkrili su statističari.

Oni su u martu poskupjeli za ukupno 3,1 posto. To se prije svega odnosi na cijene pralina i bombonijera. Nasuprot tome, došlo je do malog pojeftinjenja žvakaćih guma, gumenih bombona i sličnih proizvoda.

Poređenja radi, cijene hrane u cjelini porasle su za tri posto u istom periodu.

I srednjoročna poređenja pokazuju jasno kako se za čokoladu prošle godine moralo platiti 40 posto više nego 2020., s tim što je klasična čokolada poskupjela za 32 posto, dok se za druge čokoladne proizvode moralo platiti čak 46 odsto više.

Cijene slatkiša su u tom srednjoročnom periodu porasle za 29 posto, a jaja čak 38,5 posto. U te četiri godine cijene hrane u cjelini povećane su za 33 odsto.

Razlozi za ova poskupljenja su prije svega klimatske promjene. Loše berbe utjecale su na cijene kakaa posljednjih godina. Periodi suša smjenjuju se sa snažnim padalinama, prije svega u poljoprivrednim dijelovima zapadne Afrike. Drveće s kakaom sve je podložnije napadima štetočina koje se u takvim vremenskim okolnostima brzo i nesmetano razmnožavaju.

Početkom ove sedmice zapadnoafrička država Obala Slonovače, koja je najveći svjetski proizvođač kakaa, upozorila je na opasnost od izostanka usjeva zbog prevelikih padalina.

Berba se u toj zemlji odvija od aprila do septembra. Prognoze govore o opasnosti od velikih kiša pa u opasnosti nije samo količina usjeva već i kvaliteta. A to onda na svjetskom tržištu znači novo povećanje cijene.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo