11.04.2025 / 20:00 Svijet - Američki predsjednik

Da li je Trump manipulirao berzom?

Da li je Trump manipulirao berzom?
Foto: The White House

Nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio (dodatne) carinske namete za uvoz iz praktično svih zemalja svijeta, svi koji su imali dionice neke kompanije su se morali pitati: Hoće li manja međunarodna razmjena ugroziti vrijednost te firme? Za praktično sve veće kompanije je odgovor glasio: Da, hoće.

Vrijednosti dionica na svim svjetskim berzama su drastično pale, jer čak i ako vlasnici dionica nisu požurili s prodajom, nipošto nisu htjeli niti nešto kupovati – ukupan promet trgovanja je pao, što je opet spustilo vrijednosti na berzama, piše DW.

To se dogodilo na svim berzama svijeta, uključujući i one u Sjedinjenim Američkim Državama. Jer i američke kompanije imaju golemu trgovačku mrežu po čitavom svijetu i uz Trumpove carine je bilo sigurno da će im i poslovi ići lošije.

Međutim, onda je Trump objavio kako odgađa provedbu naplate carina za 90 dana i vrijednosti na berzama su odletjele u visinu. I sam američki predsjednik je postao imućniji: berzovna vrijednost firme u kojoj ima 53% vlasništva, Trump Media & Technology Group, porasla je za 22,67%, usprkos tome što je za prošlu godinu morala objaviti gubitak od 400 miliona dolara.

Je li Trump manipulirao tržište vrijednosnicama? To je sad sve više i političko pitanje koje ne muči samo američke demokrate, nego i Trumpove republikance. I među njima ih ima mnogo koji su sad izgubili novac, jer su požurili s prodajom dionica kad im je vrijednost padala.

Usto dolazi: osobno je predsjednik Trump, neposredno prije nego što je objavio odgodu provedbe naplate carina na svojoj socijalnoj mreži Truth Social savjetovao pristašama: „Ostanite cool. Sve će se okrenuti na bolje. SAD će postati veći i bolji nego ikad ranije.“ A onda, u 9:37h po vremenu na Istočnoj obali SAD-a – važno je i vrijeme, jer je tu moguće kazneno djelo, na istoj toj mreži poručuje: „OVO JE VELIČANSTVENI TRENUTAK ZA KUPNJU!!! DJT“

Ko ga je poslušao i kupio dionice po tada još niskim cijenama, odlično je zaradio. Jer kratko nakon toga je objavio odgodu, a dan kasnije je zabilježen rekordni porast vrijednosti još od krize 2008. Indeks 500 najvećih američkih kompanija agencije S&P je narastao za preko 9%, indeks tehnoloških firmi NASDAQ čak preko 12%, najviše još od 2001.

Ponašanje i izjave ovog američkog predsjednika su sumnjive čak i bivšem glavnom tužiocu za etička pitanja još dok je u Bijeloj kući bio George Bush, Richardu Painteru.

„To vodi nagađanjima, jesu li i druge osobe privatno unaprijed upozorene da kupe dionice. U tom slučaju bi to mogla biti ilegalna insider trgovina vrijednosnicama koja se provela na temelju informacija koje nisu dostupne javnosti."

Za berzu je to težak grijeh: insider poslovi su inače prodaja ili kupnja dionica na temelju informacija odgovornih u nekoj firmi koji znaju da će vrijednost dionica njihove firme bitno narasti ili pasti – na primjer uspješnim poslovnim potezom, preuzimanjem od neke firme ili pak neuspjehom. Ako je neko povjerljivim informacijama napunio vlastiti džep, tu ne samo da su moguće goleme globe, nego i kazna zatvora.

Obezglavljen SEC

Naravno da američki demokrati iz oporbe tu traže nezavisnu istragu postupka američkog predsjednika, ali tu je i problem što je i glavni vladin ured za nadzor poslovanja američkih berzi, United States Securities and Exchange Commission – poznatiji po kratici SEC – postao žrtvom „borbe protiv birokratije“ Trumpa i njegovog pomoćnika Elona Muska. Otpušteno je mnoštvo saradnika SEC-a, ali čak i ono se mora pitati kako da se uopće odnosi prema vlastitom šefu, američkom predsjedniku?

SEC je osnovan još nakon „crnog četvrtka“ i sloma berze koncem dvadesetih godina prošlog stoljeća i za prvog lidera peteročlane uprave SEC-a je tadašnji predsjednik Roosevelt imenovao Josepha P. Kennedyja, oca budućeg američkog predsjednika Johna F. Kennedyja. Trenutno je na čelu tek izvršni predsjednik Mark Toshiro Uyeda – Trumpovo imenovanje mora potvrditi kongres.

Jednostavno nije primjereno...

Ali što bi zapravo bio prijestup Trumpa? Za razliku od predsjednika uprave ili člana pregovaračkog tima neke firme prije važne promjene u poslovanju, posao predsjednika bilo koje države na svijetu i jeste čak „savjetovati“ kupnju domaćih vrijednosnica sve da je ekonmoija te države pred potpunim kolapsom.

Međutim, trenutak kad je to učinio ovaj američki predsjednik je neprihvatljiv i za bivšeg službenika Bijele kuće, Richarda Paintera: „Doista je potpuno neprimjereno za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država davati izjave o tome, treba li kupovati dionice neposredno prije nego što će objaviti veliku odluku“, izjavio je Painter za njemački javni servis ARD.

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo