18.04.2025 / 18:21 Svijet - DW

Sve više izraelskih rezervista odbija odlazak u rat

Sve više izraelskih rezervista odbija odlazak u rat
Foto: IDF

Sve više pričuvnih vojnika Izraelske vojske odbija službu, u međuvremenu navodno oko 100.000.

Neki od njih se otvoreno protive ratu što se za vladu polako pretvara u problem.

Izraelska vojska oslanja se na pripadnike pričuve Koliko su rezervisti važni, pokazalo se nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023..

U Izraelu i žene i muškarci do 40. mogu biti pozvani u pričuvnu službu nakon odsluženja vojnog roka, a časnici i nakon te dobi.

Prema informacijama Izraelske vojske, gotovo 300.000 rezervista unovačeno je nakon 7. oktobra, mnogi su u službi ostali mjesecima.

Neki su bili pozivani i više puta. No sada odbijanje mnogih rezervista da idu u rat postaje problem za vojsku i vladu.

Tačne brojke su tajne, ali izraelski mediji izvještavaju o najvećem valu odbijanja službe posljednjih desetljeća, neki izvori govore i o 100.000 onih koji su do sada odbili službu.

Iako se ovi navodu ne mogu s točnošću provjeriti, ono što se zna je da su neki vojnici objavili pisma s razlozima odbijanja koje su potpisali i ostali vojnici. Među njima su i rezerviste iz zrakoplovstva, mornarice i specijalnih izviđačkih jedinica.

"Idemo predaleko"

No u javnost sa svojim imenima ne izlaze mnogi. Michael Ofer Ziv, 29-godišnjak iz Tel Aviva, potpisao je pismo i izjavio da se više neće javljati u pričuvnu službu. Rekao je studiju ARD-a u Tel Avivu da je već rano imao osjećaj da se bori u pogrešnom ratu. Tako je već bilo krajem 2023. Tada su izraelski vojnici sredinom decembra u borbama ubili tri oteta taoca.

"Jedan od ciljeva rata bio je osloboditi taoce. I tada smo već govorili kako vojni pritisak dovodi taoce u opasnost. A ovo je bio dokaz za to: vojni pritisak ubija taoce. Ubili smo tri taoca", kaže Ofer Ziv.

Tri mladića s bijelom zastavom koji su na hebrejskom dozivali u pomoć. Ipak je donesena odluka da se na njih puca. To je za njega bio poziv na uzbunu, objašnjava Ofer Ziv.

"Niti jedan vojnik nije odgovarao za ovo. I tada sam shvatio da sigurno postoje vrlo slični slučajevi u kojima su žrtve bili stanovnici Pojasa Gaze ali za te slučajeve nikada nitko nije saznao." Tada je pomislio: "Otišli smo predaleko. Dopuštamo si stvari koje se više ne mogu opravdati. Zato sam potpisao pismo."

Strah za preživjele taoce

Rat u Pojasu Gaze, koji je Izrael, nakon krhkog primirja, nastavio 18. ožujka, neće osloboditi 59 talaca koji se još drže, ali će ih dovesti u opasnost – mišljenje je mnogih koji sada odbijaju službu.

Zapravo, Izrael je vojnim putem uspio osloboditi samo osam talaca iz Pojasa Gaze. Oko 150 ih je pušteno tijekom razdoblja prekida vatre. Međutim, izraelska vojska također je pronašla nekoliko mrtvih talaca u Pojasu Gaze. Neke su ubili teroristi, drugi su poginuli u izraelskim napadima.

"Sivo odbijanje" i načelno odbijanje

Sada se u Izraelu mnogo govori o tzv. "sivom odbijanju" vojnika koji se javno ne deklariraju i nemaju nužno političke motive za svoje odbijanje. Mnogi su jednostavno iscrpljeni ratom ili traumatizirani, a mnogi vjerojatno odbijaju i iz ekonomskih razloga.

Prema jednom istraživanju vlasti, mnogi rezervni vojnici žalili su se na gubitak prihoda od 7. oktobra. No tu su i oni koji načelno odbijaju rat.

Oni koji potpunu pobjedu nad Hamasom, koju je izraelski premijer Benjamin Netanyahu proglasio ratnim ciljem, smatraju iluzijom, a patnju palestinskog stanovništva u Gazi prevelikom.

Ovo je stav i Nadava Weimana, direktora izraelske nevladine organizacije Breaking the Silence (Prekidanje šutnje), koja prikuplja izjave bivših vojnika koji odbijaju izraelsku okupaciju palestinskih teritorija.

"Puno je razaranja, ali i osvete. Vojnici su nam rekli da su dobili naredbe da se osvete selima, da uništavaju i ubijaju. Dobro je poznato da mi ubijamo vlastite taoce, da blokiramo dostavu pomoći a to je kolektivno kažnjavanje civila", kaže Weiman. Izrael napada bolnice, vozila hitne pomoći i humanitarne radnike. "Upravo smo ubili 15 pripadnika sanitetske službe u južnom Pojasu Gaze."

"Kad ovo vidite, shvatite da se ne radi o borbi protiv Hamasa, nego se radi o nastavku rata u Gazi. To je rat za zaštitu Netanyahua kako ne bi morao ići u zatvor", kaže Weiman.

"Zašto ubijamo? Za ovu krajnje desničarsku vladu. Radikalni naseljenici u vladi žele ponovno naseliti Gazu. I žele preseliti ljude iz Gaze." Ovo je, kako kaže, užasan zločin.

Izraelska vojska ne objavljuje brojke broju onih koji odbijaju vojnu službu.

Međutim, izjave premijera Benjamina Netanyahua otkrivaju nervozu glede ovog pitanja. Prije nekoliko dana rekao je da su oni glasna manjina, "anarhisti potpomognuti stranim nevladinim organizacijama", klasični repertoar kada treba diskreditirati neistomišljenike.

(Vijesti.ba)

 

Izdvajamo