18.04.2025 / 17:43 Svijet - Zbog zatvaranja Imamoglua

Suđenje novinarima i studentima u Turskoj, represija nakon protesta

Suđenje novinarima i studentima u Turskoj, represija nakon protesta
Foto: Arhiv

U Istanbulu je u petak počelo suđenje za gotovo 200 osoba, među kojima su studenti i novinari, uhapšeni zbog najvećih protesta u Turskoj u posljednjih deset godina.

Suđenje je počelo za 189 osumnjičenih, uhapšenih tokom vladine represije nad demonstracijama koje su izbile nakon pritvaranja i zatvaranja opozicionog gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua 19. marta.

Kako navodi dopisnik AFP-a, zgrada suda u Çağlayanu bila je prepuna članova porodica, novinara, univerzitetskih profesora i zastupnika iz glavne opozicione stranke CHP.

Većina optuženih su studenti, ali među njima se nalazi i osam turskih novinara, uključujući fotografa AFP-a Yasina Akgula, koji su izvještavali o najvećem talasu protesta u Turskoj od 2013. godine.

Sudski dokumenti navode da se optuženima stavlja na teret učešće u ''nezakonitim okupljanjima i protestima'' i ''nepoštivanje naredbi policije o razilaženju''.

Ako budu proglašeni krivima, mogli bi se suočiti s kaznama zatvora od šest mjeseci do četiri godine, navodi organizacija Human Rights Watch (HRW).

Advokat Veysel Ok, koji zastupa novinare, zatražio je njihovo oslobađanje, naglasivši da su oni samo obavljali svoj posao izvještavajući s protesta.

- Bili su tamo kao novinari kako bi izvještavali o protestima, za to su plaćeni - rekao je sudiji.

Sudija je odbio zahtjev za oslobađanje, ali je pristao da se njihov predmet odvoji od onog protiv studenata.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo