Nakon što je cijela država ostala bez električne energije, sirijske vlasti saopštile su kasno u utorak da komunalne ekipe postepeno osposobljavaju mrežu nakon nestanka širom zemlje.
“Struja je vraćena u provincije Homs, Hama i Tartus”, rekao je za državnu novinsku agenciju SANA Khaled Abu Dai, generalni direktor Opšte ustanove za prenos i distribuciju električne energije.
On je dodao da će se struja postepeno vraćati i u preostale provincije.
Obnova je uslijedila nakon ranijeg izvještaja SANA-e u kojem se također citira Abu Dai koji je potvrdio “opšti nestanak struje” širom Sirije oko sat vremena prije, uzrokovan “tehničkim kvarom na električnom sistemu”.
Abu Dai je tada rekao da ekipe hitno rade na otklanjanju kvara i vraćanju struje što je prije moguće, iako nije ponudio više detalja o uzroku ili očekivanom vremenu popravke, piše Al Jazeera Balkans.
Sirijska električna infrastruktura suočila se s ozbiljnim izazovima, posebno od početka 13-godišnjeg građanskog rata 2011. godine, koji je devastirao ionako opterećen energetski sistem.
U martu ove godine, Katar je pokrenuo inicijativu za isporuku prirodnog plina u Siriju preko Jordana, ciljajući na proizvodnju 400 megavata (MW) električne energije dnevno u elektrani Deir Ali, južno od Damaska.
Sirija je pretrpjela nestanak struje u cijeloj zemlji zbog kvarova na nekoliko tačaka u nacionalnoj mreži, rekao je ranije glasnogovornik Ministarstva energetike za Al Jazeeru English.
Nije bilo početnih naznaka da je neki napad bio uzrok.
Sirija inače ima problem s velikim nestašicama električne energije, a električna energija koju isporučuje država dostupna je samo dva ili tri sata dnevno u većini područja. Oštećenje mreže znači da je proizvodnja ili opskrba više energije samo dio problema.
Damask je većinu svoje nafte za proizvodnju električne energije dobivao iz Irana, ali opskrba je prekinuta otkako je Hayat Tahrir al-Sham (HTS) predvodio svrgavanje bivšeg sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, saveznika Teherana, u decembru u munjevitoj ofanzivi.
Privremena vlada pod predsjednikom Ahmedom al-Sharaom obećala je brzo povećati opskrbu električnom energijom, dijelom uvozom električne energije iz Jordana i korištenjem plutajućih energetskih teglenica.
Damask je također rekao da će dobiti dva broda za proizvodnju električne energije iz Turske i Katara kako bi povećao opskrbu energijom.
Milioni Sirijaca još uvijek si ne mogu priuštiti postavljanje solarnih panela ili plaćanje velikih naknada za usluge privatnih generatora.
Nove sirijske vlasti bore se da poprave oštećenu infrastrukturu nakon 14-godišnjeg sukoba koji je desetkovao veći dio zemlje. Borili su se da uvjere zapadne zemlje da ukinu ekonomske sankcije, kako bi sirijska ekonomija ponovno postala održiva.
Zemlja je također pretrpjela niz razornih izraelskih napada koji su uzrokovali značajnu štetu osnovnoj infrastrukturi.
Otkako je al-Assad svrgnut, Izrael je izveo stotine zračnih napada i rasporedio trupe u tampon zonu pod patrolom Ujedinjenih nacija na okupiranoj Golanskoj visoravni.
Dok je al-Assad bio na vlasti, Izrael je također često napadao Siriju, bombardujući, kako su tvrdili, iranske i Hezbollahove mete.
(Vijesti.ba)