Tim saradnika Mikea Waltza iz američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC) redovno je uspostavljao chatove na aplikaciji Signal u procesu koordinacije zvaničnog rada na državnim, sigurnosnim pitanjima uključujući Ukrajinu, Kinu, Gazu, Bliski istok, Afriku i Evropu, potvrdile su četiri osobe koje su i same bile dodate u Signal chatove.
Ovo je objavljeno nakon što je otkriveno da su najviši američki zvaničnici u martu greškom u povjerljivi chat o planovima napada na jemenske Huse dodali i jednog novinara.
Dvije od ove četiri osobe su izjavile da imaju direktno saznanje o najmanje 20 takvih chatova, a sva četvorica tvrde da su prisustvovala nekim raspravama o osjetljivim državnim pitanjima, američki portal Politico, a prenosiTanjug.
Po svemu sudeći u pitanju je daleko opsežnija upotreba aplikacije Signal nego što je ranije prijavljeno što baca novo svjetlo na pitanje koliko često se tim Donalda Trumpa u NSC-u oslanja na Signal, javno dostupnu aplikaciju za razmjenu poruka, za obavljanje osjetljivih državnih poslova.
“Waltz je uspostavio čitav proces komunikacije NSC-a preko aplikacije Signal”, rekao je jedan od četiri anonimna izvora portala.
Veterani zvaničnici za nacionalnu sigurnost upozorili su da ova praksa potencijalno krši propise o zaštiti osjetljivih informacija o nacionalnoj sigurnosti od stranih protivnika, ali krši i savezne zakone o vođenju zvanične državne evidencije s obzirom da se chatovi automatski brišu.
“Bilo je uobičajeno pokretati chatove na bilo koju temu nacionalne sigurnosti”, rekao je jedan od učesnika u chatova i dodao da su grupe često uključivale članove kabineta i visoke službenike.
Glasnogovornik NSC-a Brian Hughes izjavio je da Signal nije zabranjen na vladinim uređajima, da neke agencije automatski instaliraju ovu aplikaciju na telefone svojih službenika, naglasivši da su državni zvaničnici koristili tu aplikaciju i u tokom prethodnih administracija Joea Bidena i Donalda Trumpa.
Nijedan od četiri neimenovana izvora nije potvrdio da je svjestan da su dijeljene bilo kakve povjerljive informacije, ali su svi saglasni da su objave u grupnim chatovima sadržavale osjetljive detalje o aktivnostima u sferi nacionalne sigurnosti.
Slučajno curenje osjetljivih vojnih informacija časopisu The Atlantic od visokih članova administracije predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa izazvalo je burne reakcije širom Washingtona.
Jeffrey Goldberg, glavni urednik The Atlantica, napisao je u članku objavljenom krajem marta da je nenamjerno dodan u grupni chat u aplikaciji za šifrirane poruke Signal u kojem su visoki zvaničnici, uključujući američkog ministra odbrane Petea Hegsetha, raspravljali o nadolazećim zračnim napadima na Jemen.
Goldberg je rekao da su mu razgovori donijeli saznanja o zračnim napadima protiv pobunjenika Husa ranije prošlog mjeseca nekoliko sati prije nego što su oni izvedeni.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes potvrdio je autentičnost grupnog razgovora, koji je uključivao i potpredsjednika SAD-a JD Vancea, američkog državnog sekretara Marca Rubija i savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Waltza.
(Vijesti.ba)