Tehnološka kompanija vrijedna tri biliona dolara planira ovu promjenu već naredne godine, izvještava Financial Times.
Apple je bio pogođen Trumpovim agresivnim politikama carina, a proizvođač iPhone uređaja je u jednom trenutku bio među najvećim gubitnicima na tržištu zbog mogućnosti da proizvodi napravljeni u Kini budu opterećeni visokim porezom na uvoz prilikom dolaska u SAD.
Međutim, udarac je ublažen odlukom Bijele kuće da isključi pametne telefone iz najtežih kineskih carina, iako je Apple i dalje izložen porezu od 20 posto na svu robu iz Kine, kao odgovor američkog predsjednika na ulogu Kine u proizvodnji Fentanila.
Kompleksan proizvodni proces iza iPhone uređaja uključuje više od 1.000 komponenti koje se nabavljaju iz cijelog svijeta – iako se većina njih sastavlja u Kini. Apple je tajnovit u vezi s detaljima svojih proizvodnih procesa, ali analitičari procjenjuju da se oko 90 posto iPhone uređaja sastavlja u Kini.
Prema Financial Times-u, Apple planira nabavljati više od 60 miliona iPhone uređaja koji se godišnje prodaju u SAD-u iz Indije do kraja 2026. godine – obaveza koja bi zahtijevala više nego dvostruko povećanje proizvodnje iPhone uređaja u Indiji.
Apple već povećava proizvodnju u Indiji i preusmjerava iPhone uređaje sastavljene u toj zemlji na tržište SAD-a. Glavni indijski dobavljači Apple-a, Foxconn i Tata, isporučili su skoro 2 milijarde dolara vrijedne pametnih telefona na svoje najveće tržište u martu, jer je Apple nastojao ublažiti uticaj predstojećih carina.
(Vijesti.ba / FENA)