Dok broj zemalja koje izdaju upozorenja za putovanje u SAD raste, neki posjetioci odlučuju potpuno bojkotovati tu zemlju.
Evo zašto mnogi strani putnici mijenjaju svoje planove putovanja i što bi to moglo značiti za Sjedinjene Države.
BBC u specijalnomprilogu donosi razloge zbog kojih mnogi stranci mijenjaju svoje planove putovanja i navodi šta bi to moglo značiti za Amerikance.
Kako američki predsjednik Donald Trump provodi nove politike, uvodi carine saveznicima i obračunava se s imigracijom, mnogi preispituju svoje planove putovanja u SAD.
Zbog strožije provedbe graničnih pravila nedavno su privedeni neki kanadski i evropski turisti, što je potaknulo Njemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Dansku, Finsku i Portugal da izdaju upozorenja i savjete za putovanja u SAD.
Sada se čini da raste broj onih koji pozivaju na potpuni bojkot putovanja u SAD.
Posebno je primjetan hladan odnos iz susjedne Kanade, iz koje godišnje u SAD dolazi više od 20 miliona turista – više nego bilo koja druga zemlja.
Kao odgovor na Trumpove predložene carine i ponovljene prijetnje aneksijom, bivši premijer Justin Trudeau nedavno je pozvao Kanađane: "Sada je vrijeme da odaberemo Kanadu", dodajući: "To bi moglo značiti promjenu vaših ljetnih planova da ostanete ovdje u Kanadi."
Poziv je očigledno naišao na odaziv, jer mnogi ljuti Kanađani sada bojkotiraju odmor u SAD-u. U februaru je broj prelazaka granice pao za više od 20 posto, prema podacima Statističkog ureda Kanade.
Američka turistička asocijacija procjenjuje da bi čak i 10 posto smanjenje kanadskih posjetitelja moglo rezultirati gubitkom od 2,1 milijarde dolara u potrošnji i gubitkom 14.000 radnih mjesta.
Dok neki Kanađani bojkotiraju SAD zbog promjena u politici, drugi kažu da se jednostavno ne osjećaju sigurno kao što je to nekad bio slučaj.
- Moj partner i ja smo odlučili da ne idemo na planirane odmore u SAD-u ove godine - rekla je kanadska novinarka koja objavljuje i putopise Kate Dingwall. „Brinem se zbog granice i mogućnosti da ostanemo zadržani, posebno zbog načina na koji je Trump 'zaoštrio' odnos prema Kanadi. Trenutno postoji osjećaj nesigurnosti kada su u pitanju posjete Americi.“
Keith Serry, pisac i komičar iz Montreala, otkazao je pet nastupa u aprilu u New Yorku zbog napete političke situacije.
- Iskreno govoreći, jednostavno se trenutno ne osjećam sigurno u SAD-u. Osim toga, osjećam snažnu odbojnost prema trošenju svog novca na način koji bi mogao pomoći ekonomiji neprijateljske države - objavio je na Facebooku.
Posljednjih mjeseci, neki Kanađani su se suočili sa strožijom kontrolom na granici nego ikad prije – čak i oni s čistim dosjeima i valjanom dokumentacijom. Jedna žena je postala međunarodna vijest jer je bila zadržana od strane ICE-a (Agencija za imigraciju vlade SAD-a) na dvije sedmice u, navodno, lošim uslovima nakon što je njena viza opozvana.
Zanimljivo je da se ovo događa upravo u trenutku kada je SAD doživio rekordni rast u sektoru putovanja i turizma. Marta Soligo, profesorica na UNLV-u i direktorica Turističkog istraživačkog ureda na UNLV-u, upućuje na izvještaj Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC) iz 2024. godine, koji pokazuje da je SAD vodeće tržište turizma u svijetu.
Ne samo da je industrija postigla neviđeni ekonomski učinak od 2,36 triliona dolara u SAD-u, već podaci Američkog ureda za statistiku rada pokazuju da će američka ekonomija dodati više od 800.000 radnih mjesta u sektoru slobodnog vremena i ugostiteljstva.
- Takve brojke nam pomažu razumjeti važnost ovog sektora u SAD-u, pokazujući da smanjenje turizma iz zemalja s najvećim brojem posjetitelja može ozbiljno naštetiti američkoj ekonomiji - kaže Soligo. „Posljedice ovih problema mogu utjecati i na velike američke korporacije, poput hotelskih lanaca, ali i na male poduzetnike.“
Promjena u obrascima putovanja već ima opipljiv učinak na američku ekonomiju. Turizam Economics nedavno je ažurirao svoju prognozu dolaznog turizma u SAD-u s predviđanjem rasta od 8,8 posto na pad od 5,1 posto, pripisujući promjenu „napetim“ stavovima prema putovanjima, „opsežnim carinama“ i „promjenama kursa valuta“, što čini putovanja u SAD skupljima.
- Kombinacija zabrana putovanja i smanjenje broja putovanja u SAD može imati značajan utjecaj na turizam i ekonomski razvoj - rekao je Jeff Le, bivši zamjenik sekretara kabineta za saveznu državu Kaliforniju i savezni koordinator te države tokom prvog mandata Trumpove administracije.
Samo u Kaliforniji, međunarodni posjetioci su donijeli više od 24 milijarde dolara u lokalnu ekonomiju u 2023. godini, navodi Le.
- Gubitak ovoga vjerojatno bi naštetio i ljudima i lokalnim budžetima - rekao je. „Teže je izmjeriti reputacijski gubitak, ali ne mogu zamisliti da će aktivni bojkoti pomoći.“
Iako bi širi uticaj bojkotiranja putovanja u SAD mogao imati značajne efekte, na saveznom i lokalnom nivou, neke aktivističke organizacije također upozoravaju da će gubitak novca od turizma najviše osjetiti obični građani.
(Vijesti.ba / FENA)