01.04.2025 / 08:07 Zanimljivosti - "Čudno i šokantno"

Naučnici ovako nešto nikada ranije nisu vidjeli na Marsu

Naučnici ovako nešto nikada ranije nisu vidjeli na Marsu
Foto: NASA
Nove slike koje je ovog mjeseca snimio NASA-in rover Perseverance prikazuju vanzemaljski izgled mase sastavljene od stotinu sfera veličine milimetra.

Ove sićušne smeđe kuglice, nedavno otkrivene na površini Marsa, zbunile su naučnike.

Naučnici nisu sigurni kakva "geološka neobičnost" je mogla da stvori ove čudne oblike, koji ne liče ni na šta što su ranije vidjeli, piše Daily Mail.

Izgledaju potpuno neprikladno u poređenju sa okolnom hrđavo-crvenom prašinom Marsa.

Mogle bi da ukazuju na bogatu vulkansku i geološku historiju Crvene planete, stare oko 4,6 milijardi godina.

Prema NASA-i, Mars je nekada bio prekriven hiljadama ogromnih vulkana koji su izazivali "super erupcije" – najmoćniji tip vulkanske eksplozije.

Ovo otkriće dolazi nakon zapanjujućih snimaka "araneiformi" – tamnih pukotina u marsovskom tlu, potpuno drugačijih od bilo čega na Zemlji.

Ova slika sa NASA-inog rovera Perseverance otkriva stotine čudnih, sferični objekata koji čine stijenu. Perseverance je snimio ovu sliku 11. marta 2025. godine.

Alex Jones, doktorant sa odjeljenja za nauke o Zemlji na Imperial College u Londonu, opisao je stijenu kao "čudnu" i "šokantnu".

"Naučni tim Perseverancea bio je zapanjen čudnom stijenom sastavljenom od stotina sfera veličine milimetra", napisao je u blogu.



"Postavljanje ovih formacija u geološki kontekst biće ključno za razumijevanje njihovog porijekla i utvrđivanje njihovog značaja za geološku historiju ivice kratera Jezero i šire."

Da li je Mars imao vulkane?

Prema NASA-i, Mars je nekada bio prekriven hiljadama ogromnih vulkana koji su izazivali "super erupcije".

Ove erupcije izbacivale su vodenu paru, ugljen-dioksid i sumpor-dioksid u marsovsku atmosferu, što je značajno promijenilo klimu planete.

Godine 2021, naučnici su rekli da neki vulkani na Marsu možda još uvijek mogu biti aktivni, što otvara mogućnost da su mikrobi postojali na planeti još prije 30.000 godina.

"Svaki od ovih mehanizama formiranja imao bi potpuno različite posljedice za evoluciju ovih stijena, pa tim intenzivno radi na utvrđivanju njihovog konteksta i porijekla", rekao je Jones.

Dr. Matthew Chojnacki, planetarni geolog iz Instituta za planetarnu nauku, rekao je da bi to mogla biti "pjenušava lava" koja se brzo ohladila i stvorila takav depozit.

"Ali teško je reći bez hemijske ili mineralne analize, posebno s obzirom na to da je to plutajuća stena (komad stijene koji nije dio matične stijene)", rekao je za Mail Online.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo