U srijedu navečer – nakon teškog dana punog negativnih naslova o sada već ozloglašenom Signal chatu – potpredsjednik JD Vance, šefica kabineta Susie Wiles i visoki zvaničnik za kadrovsku politiku Sergio Gor su na privatnom sastanku nježno ponudili predsjedniku Donaldu Trumpu savjet.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz slučajno je uključio novinara u chat, što je izazvalo veliku sramotu za Bijelu kuću. Možda je vrijeme da razmisli o njegovom otpuštanju, sugerisali su, prema riječima dvije osobe upoznate sa razgovorima, koje su govorile pod uslovom anonimnosti.
Predsjednik se složio da je Waltz napravio ozbiljnu grešku, rekli su izvori, ali je na kraju odlučio da ga ne otpusti – barem zasad – iz jednog razloga: nema šanse da pruži pobjedu liberalnim medijima i demokratskim moralistima, piše Politico.
"Oni ne žele dati medijima skalp", rekao je jedan od izvora, saveznik Bijele kuće blizak administraciji.
Uprkos rastućem bijesu prema savjetniku za nacionalnu sigurnost unutar Bijele kuće, Waltz i dalje ima svoj posao pet dana nakon što je The Atlantic objavio svoju eksplozivnu priču o Signal chatu. To ne znači da je siguran, tvrde izvori.
Zapravo, dvoje savezničkih zvaničnika čulo je da pojedini članovi administracije samo čekaju pravi trenutak da ga otpuste, želeći da se oslobode medijske oluje prije nego što povuku taj potez.
Jedan od njih dao je sljedeću prognozu: "Zadržaće ga zasad, ali će biti otpušten za par sedmica."
Vanceov ured odbio je komentarisati. Portparolka Bijele kuće Karoline Leavitt izjavila je da "predsjednik Trump i dalje ima najviše povjerenja u svoj tim za nacionalnu sigurnost, uključujući savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza."
Vijest o prethodno nepoznatom sastanku u srijedu navečer – kao i rašireno uvjerenje da Waltz neće dugo ostati u administraciji – dolazi u trenutku kada ga vodeći zvaničnici javno brane.
U petak je Vance – poznat kao timski igrač koji je očigledno brzo prihvatio Trumpovu odluku – poveo Waltza na visokoprofilnu posjetu Grenlandu, prepuštajući predsjedniku donošenje odluka o kadrovskim promjenama.
Otišao je i korak dalje, rugajući se novinarima i sugerišući da samo traže dramu. Obećao je da je neće dobiti.
"Ako mislite da možete natjerati predsjednika Sjedinjenih Država da otpusti bilo koga, imate drugu stvar na umu!" rekao je. "Ja sam potpredsjednik i ovo vam govorim u petak: Stojimo iza cijelog našeg tima za nacionalnu sigurnost."
Sam predsjednik je ove sedmice izjavio da je Waltz preuzeo odgovornost i da je "naučio lekciju."
Štaviše, Waltzu ide u prilog to što medijska bura polako jenjava. Naslovi se ubrzo okreću sa "Signalgatea" na Trumpov rok za carine 2. aprila, dok se predstojeći vanredni izbori sve više stavljaju u politički fokus.
Ipak, iza kulisa – i pored javnih napora Bijele kuće da cijelu epizodu prikaže kao medijsku kampanju blaćenja – osjeća se da je Waltz izgubio povjerenje kolega i loše upravljao situacijom.
Njegov portparol Brian Hughes odbacio je spekulacije da mu je položaj ugrožen, rekavši da "bilo kakve priče anonimnih izvora treba tretirati sa skepsom, poput tračeva od ljudi koji nemaju integritet da stave svoje ime iza svojih tvrdnji."
"Mike Waltz služi po volji predsjednika Trumpa, a predsjednik je izrazio podršku Mikeu", rekao je Hughes. "Cijeli tim za nacionalnu sigurnost uspješno je i efikasno vodio antiterorističke operacije, a to je ono što mediji i demokrati pokušavaju zasjeniti."
Sastanak u srijedu uvečer održan je dok je frustracija zbog Waltza u Bijeloj kući dostizala vrhunac. Dan ranije, Waltz je rekao novinarima da "nikada nije sreo, ne poznaje i nikada nije komunicirao" sa Jeffreyjem Goldbergom, glavnim urednikom The Atlantica, koji je bio dodan u chat. "Ne bih ga prepoznao ni da ga vidim u policijskoj liniji za prepoznavanje", rekao je Waltz na Fox Newsu u utorak navečer.
Ali narednog dana, zvaničnici administracije – već skeptični prema njegovim tvrdnjama – dodatno su se razbjesnili kada je na društvenim mrežama postavljena fotografija Waltza kako stoji pored Goldberga na prijemu u ambasadi prije nekoliko godina.
Dok su dijelili taj tvit, zvaničnici su istovremeno bili bijesni zbog još jednog otkrića: Waltzovi kontakti na Venmu bili su javni – a među njima je bilo nekoliko novinara iz mainstream medija.
Najviše ih je, međutim, naljutilo to što Waltz nije preuzeo odgovornost. Smatrali su da je insinuirao kako je novinar slučajno upao u Signal chat, što je moglo pokrenuti istragu i dodatno produžiti skandal.
Najviše od svega, neki u Bijeloj kući bili su razočarani što Waltz nije barem ponudio Trumpu svoju ostavku kako bi mu dao mogućnost da je prihvati ili odbije.
"Kada si službenik i postaneš teret ili distrakcija za svog nadređenog, ti jebeno podneseš ostavku – bez obzira na situaciju", rekao je jedan od izvora.
U međuvremenu, priče o nezadovoljstvu Waltzom počele su se širiti – i to ne samo zbog njegovih jastrebovskih stavova, za koje neki skeptici vjeruju da odstupaju od izolacionističke "America First" politike administracije.
Više Trumpovih saveznika tvrdi da je Waltz – čak i prije skandala – unutar administracije viđen kao neko ko se previše uznosi. Dvije osobe bliske Zapadnom krilu kažu da previše vremena provodi u Trumpovoj blizini i da se ponaša previše nadmeno.
"Ljudima se ne sviđa. Misli da je glavni, a nije. On je službenik i teško mu je to jebeno prihvatiti", rekao je jedan od njih.
Pojedini saveznici Bijele kuće također šuškaju da je njegov odnos sa Floridankom Wiles zahladio otkako je imenovan u administraciju. U jednom trenutku, Waltz je navodno pokušao da je isključi iz ključnih sastanaka Savjeta za nacionalnu sigurnost, rekavši joj da će je kasnije izvijestiti. Wiles mu je jasno stavila do znanja da to nije njegova odluka.
"Ne odnosi se prema njoj s poštovanjem koje zaslužuje kao šefica kabineta, i vjerovatno bi svakako bio otpušten u nekom trenutku", rekao je drugi izvor upoznat sa situacijom. "Zato će vjerovatno i otići, ali ne žele da izgleda kao da je to zbog ovoga."
Waltzov saveznik tvrdi da on ima "najveće poštovanje" prema Wiles.
Trump se, zanimljivo, već nalazio u sličnoj situaciji. Tokom prvih mjeseci svog prvog mandata, predsjednik se suočio sa pritiskom da otpusti tadašnjeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna, nakon što su otkrivene laži o njegovim razgovorima sa ruskim zvaničnicima.
Trump je tada popustio pod pritiskom i otpustio čovjeka kojeg je smatrao lojalnim vojnikom – samo da bi kasnije zažalio.
Ali ovaj mandat bi mogao biti drugačiji.
"Njegova supermoć je to što ga nije briga šta mediji pišu", rekao je jedan izvor.
Ali, dodao je, iako ga je to sada spasilo, možda neće i sljedeći put.
(Vijesti.ba)