25.03.2025 / 14:21 Svijet - Moskva

Lavrov: Rusija je voljna sklopiti novi sporazum o sigurnosti plovidbe u Crnom moru

Lavrov: Rusija je voljna sklopiti novi sporazum o sigurnosti plovidbe u Crnom moru
Foto: Arhiv

Rusija je u utorak objavila kako je voljna sklopiti novi sporazum o sigurnosti plovidbe u Crnom moru - mogući podsticaj prema prekidu vatre s Ukrajinom, ali samo ako Sjedinjene Države narede predsjedniku Volodimiru Zelenskom da ga poštuje.

Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da bi samo takva naredba pružila garancije koje su Rusiji potrebne.

Obje strane međusobno su se kritiikovale zbog propasti ranijeg sporazuma iz 2023. godine koji je trebao da osigura bezbjednost trgovačkog brodarstva u Crnom moru nakon što je Rusija poslala desetke hiljada vojnika u Ukrajinu u februaru 2022.

- Trebat će nam jasne garancije. A s obzirom na tužno iskustvo sporazuma samo s Kijevom, garancije mogu biti samo rezultat naloga iz Washingtona Zelenskom i njegovom timu da učine jednu stvar, a ne drugu - kazao je Lavrov za rusku televiziju.

- Čini mi se da su naši američki partneri primili taj signal. Oni razumiju da samo Washington može postići pozitivne rezultate u zaustavljanju terorističkih napada, zaustavljanju granatiranja civilne infrastrukture, energetske infrastrukture koja nije povezana s vojno-industrijskim kompleksom – izjavio je šef ruske diplomatije.

Rusija često optužuje Ukrajinu za "terorističke" akcije, i Kijev je često koristio sličan jezik kao odgovor na ruske napade u kojima su ubijene hiljade civila u Ukrajini tokom tri godine rata.

Lavrovljevi komentari pokazuju da će Rusija zahtijevati dodatno jačanje američkog pritiska na Zelenskog prije nego što pristane na pomorski prekid vatre, za koji Washington tvrdi da bi bio važan korak prema sveobuhvatnijem primirju, prenosi Reuters.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo