Hodanje je poznato kao jedna od najjednostavnijih, a vrlo učinkovitih aktivnosti za zdravlje. Pomaže da se smanji rizik od srčanih bolesti, ublažava bolove u zglobovima i smanjuje stres.
Međutim, prema novim istraživanjima, nordijsko hodanje – tehnika koja koristi štapove slične skijaškim – donosi još veće koristi, posebno osobama s koronarnom bolešću srca.
Istraživanje je proučavalo tri različite metode vježbanja kod osoba s ovom bolešću: intervalni trening visokog intenziteta, trening umerenog do jakog intenziteta i nordijsko hodanje.
Nakon 12 sedmica svi ispitanici su poboljšali svoju fizičku sposobnost, ali nordijsko hodanje donijelo je najveći napredak. Osobe koje su koristile ovu metodu najviše su poboljšale svoju izdržljivost tokom testa hodanja.
"Dodavanje štapova umjereno intenzivnom hodanju jednostavna je i dostupna opcija koja poboljšava sposobnost hoda, povećava potrošnju energije i aktivira mišiće gornjeg dela tela", istakao je kardiolog dr Čip Lavi za HuffPost.
Važno je napomenuti da je hodanje jedan od ključnih faktora za smanjenje rizika od srčanih bolesti.
"Redovno hodanje pomaže kod smanjenja holesterola, regulisanja krvnog pritiska, poboljšanja kontrole šećera u krvi i održavanja zdravu tjelesnu težine", kaže kardiološkinja dr Tamana Sing.
Stručnjaci preporučuju 150 minuta umjereno intenzivnog hodanja sedmično ili 75 minuta intenzivnijeg vježbanja, za najbolje rezultate.
Za početak nordijskog hodanja potrebni su pravilno odabrani štapovi (oko dvije trećine visine tela) i dobar teren – može se praktikovati na ravnim površinama, ali i na zahtjevnijem terenu.
Ključno je održavati pravilno držanje, koristiti štapove za ravnotežu i potporu, kao i aktivirati cijelo tijelo prilikom kretanja.
Osobe sa srčanim problemima trebale bi da se konsultuju s ljekarom pre početka vježbanja.
(Vijesti.ba)