13.02.2025 / 16:48 Svijet - Ubijanje bez kraja

Izraelska vojska ubila trojicu Palestinaca na Zapadnoj obali

Izraelska vojska ubila trojicu Palestinaca na Zapadnoj obali
Foto: Agencije
Trojica Palestinaca ubijena su u napadu izraelske vojske u izbjegličkom kampu Nur Shams, na sjeveru Zapadne obale, saopćila je vojska u četvrtak.

U saopćenju izraelske vojske ustvrđeno je da su Palestinci ubijeni "tokom sukoba" u kampu u gradu Tulkarem, u srijedu navečer.

Vojska tvrdi da je od 21. januara u napadima na sjeveru Zapadne obale ubila više od 60 “naoružanih“ Palestinaca, uhapsila više od 210 i uništila 30 “terorističkih“ infrastrukturnih objekata.

Prema podacima humanitarne organizacije Ljekari bez granica, izraelski napadi na Jenin i Tulkarem na sjeveru Zapadne obale raselili su više od 38.000 Palestinaca.

Izraelska eskalacija na Zapadnoj obali uslijedila je poslije 19. januara, kada je na snagu stupio prekid vatre i sporazum o razmjeni zatvorenika u Pojasu Gaze, nakon više od 15 mjeseci izraelskog genocidnog rata u kojem je ubijeno više od 48.200 Palestinaca i devastirana enklava.

Od početka rata u Gazi 7. oktobra 2023. godine izraelske snage i ilegalni doseljenici ubili su najmanje 910 Palestinaca širom okupirane Zapadne obale i Istočnog Jerusalema, prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva.

U julu 2024. godine, Međunarodni sud pravde proglasio je višedecenijsku izraelsku okupaciju palestinske zemlje nezakonitom i zahtijevao evakuaciju svih postojećih naselja na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo