Italijanska vlada je negirala da je koristila vojnu tehnologiju za nezakonito špijuniranje novinara i aktivista za migrante, ali je izjavila da će surađivati u istrazi o digitalnim "ranjivostima" nakon što su barem sedam italijanskih telefona navodno hakovani pomoću špijunskog softvera.
Priča je prvi put objavljena 31. januara kada je WhatsApp, aplikacija za razmjenu poruka koju koristi Meta, obavijestila mnoge ljude širom EU da su njihovi uređaji bili ciljani korištenjem softvera iz Paragon Solutions, izraelske cyber tehnologije firme.
U saopćenju, WhatsApp je rekao da je prekinuo "kampanju špijuniranja od strane Paragona koja je ciljala nekoliko korisnika, uključujući novinare i članove civilnog društva."
Nakon što je novinska kuća The Guardian izvijestila o incidentu hakiranja, italijanska vlada je prošle srijede potvrdila da je najmanje sedam italijanskih telefona bilo uključeno i da je naredila Nacionalnoj agenciji za cyber sigurnost da provede istragu.
Govoreći u donjem domu parlamenta, ministar kabineta Luca Ciriani potvrdio je da italijanska vlada već dugo ima ugovor sa Paragon Solutions za tehnologiju prikupljanja obavještajnih podataka koja može pomoći u borbi protiv terorizma i drugih prijetnji nacionalnoj sigurnosti.
Međutim, insistirao je da je zakon o privatnosti "strogo poštovan" i negirao da je vlada koristila tehnologiju za nezakonito špijuniranje novinara. Također je zaprijetio pravnim akcijama protiv bilo kakvih tvrdnji koje suprotstavljaju ovoj izjavi.
"Bez obzira na to, na sudskim vlastima je da utvrde izvor navodnih ranjivosti", rekao je, dodajući da su italijanske obavještajne službe "spremne pružiti punu podršku."
Među Italijanima koji su bili ciljani su Luca Casarini, lider grupe za spasavanje migranata Mediterranea Saving Humans, i Francesco Cancellato, urednik news web stranice Fanpage, obojica koji su kritikovali vladu.
Oni su potvrdili u intervjuima u srijedu da su 31. januara obaviješteni od strane WhatsApp-a da su njihovi telefoni zaraženi špijunskim softverom.
Poruka koju su primili od WhatsApp-a sugerisala je da kontaktiraju Citizen Lab, laboratoriju sa Univerziteta u Torontu koja je već godinama lider u otkrivanju hakera koje podržavaju države širom svijeta.
Cancellato je rekao da vjeruje da su ga hakovali hakeri koji žele vidjeti koje istraživačke priče Fanpage razvija. Stranica je ranije objavila tajne izvještaje o omladinskoj organizaciji premijera Giorgie Meloni, partije Bratski Italijani, u kojima su novinari otkrili neofašističko ponašanje.
Casarini, s druge strane, vodi grupu za pomoć koja spašava ljude u Sredozemnom moru. On je prethodno kritikovao podršku italijanske vlade libijskim patrolama na svojoj obali kako bi se spriječio prelazak migracijskih brodova preko mora.
(Vijesti.ba)