10.02.2025 / 16:44 Zanimljivosti - Odluka vlade

Britanija naredila Appleu da mu omogući pristup šifriranim podacima

Britanija naredila Appleu da mu omogući pristup šifriranim podacima
Foto: Unsplash

Britanska vlada naredila je Appleu da joj odobri tajni pristup šifriranim podacima za pohranu u oblaku svojih korisnika koristeći kontroverzne ovlasti nadzora poznate kao "Povelja njuškala", u potezu koji bi mogao oslabiti sigurnost za korisnike iPhonea u cijelom svijetu. 

Prošlog mjeseca američka tehnološka grupa primila je "obavijest o tehničkim mogućnostima" prema Zakonu o istražnim ovlastima Ujedinjenog Kraljevstva, u kojem se od proizvođača iPhonea traži da stvori "stražnja vrata" za svoju šifriranu uslugu pohrane iCloud, prema osobama upoznatim s tim pitanjem.

Taj bi potez omogućio službama za provedbu zakona i sigurnosnim službama da prisluškuju sigurnosne kopije iPhonea i druge podatke u oblaku koji su inače nedostupni, čak i samom Appleu. Zakon ima izvanteritorijalne ovlasti, što znači da policija Velike Britanije može pristupiti šifriranim podacima Appleovih kupaca bilo gdje u svijetu, uključujući i SAD.

Potražnja Ujedinjenog Kraljevstva najnovija je žarišna tačka u dugotrajnoj borbi između tehnološke industrije i organa za provođenje zakona oko upotrebe enkripcije u aplikacijama za slanje poruka i uslugama pohrane.

Milijarde ljudi širom svijeta oslanjaju se na enkripciju u aplikacijama koje pružaju tehnološke firme, uključujući Apple, Google, Meta i Signal, kako bi osigurali svoje lične podatke. Međutim, službenici za sigurnost i provođenje zakona tvrde da štiti kriminalce, teroriste i zlostavljače djece, što otežava prikupljanje digitalnih dokaza za kazneni progon i obavještajnih podataka ključnih za nacionalnu sigurnost.

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je: "Ne komentiramo operativna pitanja, uključujući na primjer potvrđivanje ili negiranje postojanja bilo kakvih takvih obavijesti." Apple je odbio komentirati.

Washington Post prvi je izvijestio o britanskoj narudžbi Appleu.

"Korištenje obavijesti o tehničkim mogućnostima za slabljenje enkripcije širom svijeta šokantan je potez koji će pozicionirati UK kao tehnološkog pariju, a ne kao tehnološkog lidera", rekla je Meredith Whittaker, predsjednica Zaklade Signal, neprofitne organizacije koja upravlja aplikacijom za sigurnu razmjenu poruka.

"Ako se provede, direktiva će stvoriti opasnu kibernetičku sigurnosnu ranjivost u živčanom sistemu našeg globalne ekonomije."

Zakon o istražnim ovlastima Ujedinjenog Kraljevstva, koji su kritičari nazvali "Poveljom njuškala" kada je donesen 2016., ažuriran je prošle godine u posljednjim sedmicama konzervativne vlade prije izbora u srpnju.

Prema zakonu, koji su uvelike kritizirali borci za ljudska prava i aktivisti za zaštitu privatnosti, kao i tehnološke firme iz Silicijske doline, primatelji obavijesti o tehničkim sposobnostima ne smiju potvrditi svoje postojanje ili upozoriti korisnike da je njihova sigurnost oslabljena, osim ako državni tajnik ne odobri to.

Apple je ranije rekao da će ga pravila prisiliti da povuče sigurne usluge za britanske korisnike jer "nikada ne bi ugradio stražnja vrata u svoje proizvode", sugerirajući da bi se mogao odlučiti isključiti naprednu zaštitu u oblaku radije nego kompromitirati enkripciju.

Sigurnosni službenici dugo se bore s napetostima između privatnosti korisnika i povremene potrebe za pojačanim nadzorom.

"Kad se toliko spletkari na internetu, naša sposobnost da pratimo online aktivnosti onih koji nam žele zlo od velike je važnosti", rekao je Ken McCallum, šef britanske obavještajne agencije MI5, u govoru prošlog listopada.

“Održavanje razmjernog, zakonitog pristupa takvim komunikacijama u uvjetima sve prevladavajuće enkripcije ponekad je naš jedini način otkrivanja i razumijevanja ovih prijetnji. Privatnost i izniman zakonit pristup mogu koegzistirati ako se izbjegavaju apsolutističke pozicije. Stručnjaci za šifriranje svjetske klase uvjereni su u to,” dodao je.

Godine 2016. Apple je vodio bitku visokog profila protiv američkog Federalnog istražnog ureda, koji je želio da mu Apple pomogne provaliti u iPhone koji je koristio naoružani napadač u terorističkom napadu u San Bernardinu.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo