Tokom sedam dana, uz podršku anesteziologa, tri takva zahvata izveli su specijalisti ORL-a, doc. dr. Josip Lesko i dr. Tomislav Sušac iz SKB Mostar te dr. Domagoj Butigan iz Opće bolnice Varaždin, saopćeno je iz SKB-a Mostar.
Riječ je o uređaju iz najnovije generacije uređaja za koblaciju koji se koristi najčešće za operacije krajnika iako se može koristiti i za operativne zahvate drugih dijagnoza. Tehnologija koblacije koristi polje plazme za preciznu razgradnju ciljanog tkiva uz održavanje integriteta okolnog tkiva.
- Korištenjem koblatora pacijenti manje krvare tokom operacije, imaju smanjenu bol nakon operacije, brže se oporavljaju i znatno je manji rizik od komplikacija - pojasnio je dr. Lesko, dodavši da se u SKB Mostar godišnje u prosjeku izvede oko 300 operativnih zahvata krajnika.
Kako je rekao, najčešće indikacije za operaciju krajnika, uključujući metodu koblacije, su uvećani krajnici koji ometaju disanje i mijenjaju boju glasa, učestale upale krajnika, peritonzilarni apscesi i apneja tokom spavanja.
Ističe da sam zahvat, uz postupak anestezije, traje oko 30 minuta. O postoperativnom liječenju dr. Lesko je rekao da se pacijenti nakon zahvata hospitaliziraju dan, dva uz superviziju na ORL Klinici. Puni oporavak nakon operacije ovisi o dobi pacijenta te o samoj dijagnozi. Najčešće oporavak traje 12-14 dana, uz prilagođeni režim ishrane i ponašanja.
- Uvođenjem koblatora u svakodnevni rad, naša klinika ide u skladu sa svjetskim trendovima kada je u pitanju liječenje krajnika, a što je najvažnije, naši pacijenti će dobiti kvalitetniju i bolju uslugu - istakao je dr. Lesko i dodao da se uređaj primjenjuje za dječju i odraslu populaciju.
(Vijesti.ba / FENA)