Pesticidi koji su danas dostupni na tržištu odobreni su od strane nadležnih institucija i prodaju se u poljoprivrednim apotekama, ali prazna ambalaža od pesticida, osim ako se istom pravilno upravlja, potencijalno je opasna za ljude, životinje i okoliš, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Tokom sastanka su istaknuta dosadašnja postignuća pilot CMS sistema, koji je uspješno prikupio i pravilno zbrinuo 35 tona pesticidne plastike u sedam pilot područja u BiH, obučio 193 poljoprivrednika, te postavio 40 CMS kontejnera.
Iz Ministarstva navode da su nepravilne prakse odlaganja otpada kod poljoprivrednika i dalje prisutne, uključujući spaljivanje plastične ambalaže u jamama, što dovodi do zagađenja tla otrovnim supstancama.
- Ministarstvo je aktivno uključeno u svaku fazu ovog projekta, od izrade studije izvodljivosti do implementacije CMS sistema. Ovaj projekat predstavlja važan korak ka unapređenju upravljanja okolišem i zaštite javnog zdravlja - istakla je Pozder.
Iz Ministarstva pojašnjavaju da je s ciljem osiguranja dugoročnog uspjeha CMS sistema, predloženo rješenje koje nalaže da uvoznici sredstava za zaštitu bilja pri podnošenju zahtjeva za dozvole dostave dokaz o zbrinjavanju ambalažnog otpada. Dodaju da će se, osiguravajući usklađenost uvoznika sa zakonodavstvom o upravljanju otpadom, jamčiti dugoročna učinkovitost i stvoriti prilike za dalje širenje CMS sistema. Naglašeno je da su koordinirani napori između ministarstava ključni su za ostvarenje sistemskih rješenja.
- Kako je u RS-u sakupljanje ambalažnog otpada od pesticida preuzeo ovlašteni operater iz RS-a, na isti način u Federaciji BiH odgovornost za te aktivnosti mogu preuzeti ovlašteni operateri iz ovog entiteta – navode iz Ministarstva.
U narednim koracima, UNDP u BiH će prenijeti vlasništvo nad CMS kontejnerima javnim komunalnim preduzećima u odgovarajućim lokalnim zajednicama, koja će sklopiti ugovore i obavezati se na pravilno prikupljanje i upravljanje otpadom od pesticidnih ambalaža.
- Sljedeća faza uključuje koordinaciju sa jedinicama lokalne samouprave čime će se osigurati da CMS sistem nastavi efikasno funkcionisati. UNDP će zajedno sa partnerskim ministarstvima nastaviti s provođenjem aktivnosti za smanjenje zagađenja POPs supstancama, doprinoseći zelenoj tranziciji BiH – izjavio je Meyer.
Pilot Sistem prikupljanja i upravljanja ambalažom od pesticida razvio je UNDP u BiH kroz projekat “Okolinski prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađivačima u industrijskom i sektoru opasnog otpada u BiH”, kojeg finansira Švedska, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
(Vijesti.ba / FENA)