20.01.2025 / 08:17 Svijet - Inicijativa za slobodnu Palestinu

Privremeno primirje u Gazi donosi olakšanje, ali ne i trajni mir

Privremeno primirje u Gazi donosi olakšanje, ali ne i trajni mir
Foto: X

Inicijativa za slobodnu Palestinu pozdravlja postizanje privremenog primirja u Pojasu Gaze.

Njihovo saopćenje donosimo u cijelosti.

"Primirje donosi prijeko potreban predah za skoro dva miliona Palestinki i Palestinaca koji proteklih 15 mjeseci svakodnevno proživljavaju genocid koji provodi Država Izrael omogućen američkim i evropskim oružjem i političkom podrškom.

Radujemo se zbog svake osobe koja će doživjeti jutra bez straha od bombardiranja, novih gubitaka i gladi.

Tugujemo za ubijenima danas, jučer i na svaki od ostala 470 dana genocida kojemu smo užasnuti svjedoci. Suosjećamo s preživjelima koji će s teškom boli tragati za nestalima, organizovati masovne pogrebe ubijenih i raščišćavati ruševine.

Tražimo pravdu u obliku kaznene odgovornosti zločinaca i suučesnika zločina, reparacije stradalima, garancije o neponavljanju genocida, obustavu izraelske i cionističke dominacije, okupacije i kolonizacije u Palestini i Bliskom istoku.

Sve to mora biti praćeno potpunom rekonstrukcijom Palestine pod nadzorom Palestinaca, revitalizacijom zdravstvenog, obrazovnog i kulturnog sustava i omogućavanjem ravnopravnog sudjelovanja Palestine u međunarodnim odnosima.

Sporazum predstavlja priliku protjeranim palestinskim civilima za povratak, iako ostaje nepoznato u što će se vratiti zbog magnitude uništenja Pojasa Gaze. Ovaj sporazum predstavlja priliku za barem djelomično uspostavljanje ključnih društvenih sustava, poput zdravstva i obrazovanja, koji su ciljano i sustavno uništavani u ovom razdoblju.

Sporazum također predstavlja mogućnost značajnijeg dotoka humanitarne pomoći u Gazu – hrane, vode, medicinskih potrepština i osnovnih sredstava za život – koju su snage izraelske okupacije do sada blokirale na prijelazima i tako povećavale patnju stanovništva Gaze.

Dodatno, sporazum omogućuje odlazak palestinskih civila na liječenje te otvaranje prijelaza Rafah sedam dana nakon što stupi na snagu.

Pozdravljamo i dogovor oko razmjene izraelskih talaca koji su u Gazi proveli 15 mjeseci te palestinskih talaca, među kojima su brojna djeca, koji su masovno odvođeni, nepravedno zatvarani i mučeni tijekom istog razdoblja, kao i desetljećima prije ove posljednje viđene faze genocida. Sve navedeno predstavlja minimalni korak ka pravdi.

Dodatno, sporazum predviđa povlačenje izraelske vojske prvo 700 metara prema granici Gaze i Izraela, a nakon razmjene svih talaca i njezino potpuno povlačenje.

Međutim, upozoravamo da ovaj sporazum ne rješava srž problema – višedesetljetnu izraelsku okupaciju Palestine, aparthejd i sustavno zlostavljanje palestinskog stanovništva. Palestinci i svijet trebaju trajno rješenje koje će okončati okupaciju i omogućiti život u slobodi i dostojanstvu stanovnicima Gaze i cijele Palestine. Prekid vatre je samo početak dugotrajnog procesa izgradnje mira za koji je nužna i pravda. Kako u Gazi, tako i na Zapadnoj obali gdje izraelska vojska svakodnevno sravnjuje sela i gradove buldožderima te ubija Palestince u okrilju kulture nekažnjivosti.

Nakon 76 godina okupacijskog i aparthejdskog terora i 15 mjeseci detaljno dokumentiranog genocida smatramo nužnim da se odgovorni za zločine privedu pravdi. Nalozi za hapšenje koje je izdao Međunarodni kazneni sud i dalje obvezuju sve države potpisnice Rimskog statuta.

Oni koji su do kraja tek minule sedmice omogućavali, nadzirali i provodili genocid nad stanovništvom Gaze, moraju odgovarati za svoje zločine, a međunarodna zajednica koja danas pozdravlja postizanje primirja mora biti jamac trajnog poštivanja i izvršavanja međunarodne pravde tako što će u skladu sa svojim obvezama bez ikakve zadrške sudjelovati u procesuiranju ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i zločina genocida, kao najtežih međunarodnih kaznenih djela počinjenih nad palestinskim narodom.

Također, međunarodna zajednica, uključujući Republiku Hrvatsku, i nakon što ovaj sporazum stupi na snagu ima trajnu odgovornost u vezi s pitanjem Palestine sve dok ono ne bude riješeno u svim svojim aspektima u skladu s međunarodnim pravom i relevantnim rezolucijama Ujedinjenih naroda, te savjetodavnim mišljenjima i odlukama Međunarodnog suda pravde, a posebno u odnosu na ostvarenje prava palestinskog naroda na samoodređenje, uključujući njegovo pravo na neovisnu i suverenu državu.

Konačno, upozoravamo da Država Izrael ima historiju kršenja sporazuma o primirju. Vrlo recentni primjeri poput Libanona, gdje je od sklapanja primirja do danas zabilježeno više od stotinu izraelskih napada, jasno pokazuju nužnost stalnog nadzora i pozivanja na odgovornost izraelskih dužnosnika i vlasti.

Također, ostaje prijetnja radu UN-ove agencije UNRWA, kojoj je Izrael zakonski zabranio djelovanje na teritoriju Izraela. UN već upozorava da je 600 kamiona dnevno, koliko sporazum predviđa, logistički teško izvesti čak i da se svi prijelazi odmah otvore. Uz to, s ljutnjom i ogorčenošću dodajemo, odmah nakon najave primirja 15. januara Izrael je ubio najmanje 82 osobe u Gazi.

Ubistva su se nastavila sve do jučer kada je i stupanje primirja na snagu odgođeno za nekoliko sati - za vrijeme kojih je ubijeno najmanje 19-ero Palestinaca.

Naglašavamo kako genocid nije prestao s početkom primirja jučer. Uništeni domovi i bolnice, poljoprivredna polja i pitka voda rezultat su genocidne kampanje i genocidnih operacija Države Izrael. Svaki život izgubljen u danima nakon početka primirja zbog nedostatka krova nad glavom i skloništa, hrane, vode i zdravstvene skrbi, žrtva je genocida.

Umjesto samodopadnosti zapadnih čelnika i vlada koji se u svojim čestitkama na primirju zaboravljaju osvrnuti na činjenicu da više od godinu dana nisu izvršili značajan pritisak na Državu Izrael radi ranijeg prekida nasilja, već su financijski i vojno podržavali genocid, pozivamo na nastavak zajedničke borbe za mir i kraj izraelske okupacije Palestine. Privremeni prekid nasilja donosi nadu, ali nije dovoljan", poručili su.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo