16.01.2025 / 08:36 Ljepota i Zdravlje - ZZJZ FBiH

Dr. Nedić: Bliži se vrhunac sezone gripe

Dr. Nedić: Bliži se vrhunac sezone gripe
Foto: Ilustracija
Na području Federacije BiH potvrđena su oba tipa gripe, i A i B, a kako ulazimo u vrhunac sezone respiratornih infekcija krajem januara i tokom februara, očekuje se porast broja oboljelih, kazala je u razgovoru za Fenu dr. Rozalija Nedić, specijalistica epidemiologije iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH (ZZJZ FBiH).

Pojasnila je kako je do sada testirano 480 uzoraka na virusne gripe te da je prvi potvrđeni slučaj gripe A(H1N1)09 na Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli u 43. sedmici 2024. godine.

- U Federaciji BiH je zadnjih sedmica zabilježena aktivnost bolesti sličnoj gripi (ILI) srednjeg intenziteta. Kada govorimo o bolesti sličnoj gripi mislimo na osobe koje se javljaju u ambulante porodične medicine zbog simptoma kao kod gripe ali im nije dokazan virus gripe, odnosno nisu testirani. Krajem decembra 2024. godine je zabilježen blagi pad broja oboljelih od bolesti slične gripi (ILI) što je u stvarnosti rezultat podprijavljivanja tokom blagdana – navela je dr. Nedić kazavši kako se porast broja oboljelih očekuje krajem januara i tokom februara.



Naglasila je kako gripa nije obična prehlada, već ozbiljna bolest čiji su osnovni simptomi povišena temperatura, groznica, glavobolja, bol u mišićima, grlobolja i kašalj.

- Inkubacija traje kratko, nekada i manje od 24 sata. Bolesnik je zarazan dan prije pojave simptoma, i pet do sedam dana nakon pojave simptoma. Kod nekih ljudi, posebno djece i osoba s oslabljenim imunološkim sistemom, zaraznost traje i više. Većina zaraženih ljudi se oporavi u roku od jedne do dvije sedmice bez liječenja - navela je dr. Nedić.

Za ublažavanje simptoma gripe dr. Nedić preporučuje tople i bezalkoholne napitke kako bi se nadoknadila tečnost, kapi za nos, sredstva za snižavanje temperature, tuširanje mlakom vodom i pastile za grlo.

- Ukoliko temperatura traje duže od četiri, pet dana, ako postoji poremećaj disanja (teško disanje, ubrzano disanje, jak kašalj, bol u prsima) ili se javi vrtoglavica, povraćanje i proljev, te ako se ponovi povišena temperatura nakon poboljšanja stanja potrebno je javiti se liječniku. Antibiotici nisu učinkoviti, jer je gripa virusna bolest – istakla je Nedić.

Po njezinim riječima, važno je da osobe s navedenim simptomima smanje kontakte s drugim osobama, izbjegavaju gužve te se pridržavaju respiratornih mjera (pranje ruku, kihanje i kašljanje u maramicu, nošenje maske gdje je to potrebno) kako bi se smanjio prijenos virusa gripe na ljude u okolini, štiteći tako osobe pod visokim rizikom od bolesti i mogućih komplikacija bolesti.

Dr. Nedić naglašava kako je vakcinisanje jedina i najučinkovitija mjera prevencije gripe i njenih komplikacija.

- Idealno vrijeme za vakcinisanje protiv gripe je u oktobru, odnosno u ranu jesen, prije širenja virusa gripe, budući da su potrebne dvije sedmice da se zaštitna antitijela razviju u tijelu. Međutim, vakcinisanje se može provoditi i kasnije, sve dok virus gripe cirkuliše – pojasnila je.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo