Lakić kaže da Blok 7 T u Tuzli nije uspio, ali da je Elektroprivreda BiH uspjela vratiti 248 miliona KM uplaćenog avansa.
Ističe kako je to bila velika pravna borba, ali da je loša vijest da neće biti ništa od projekta koji je trebao očuvati energetski sistem BiH za naredni period.
"Ako već ne možemo izgraditi Blok 7, dobro što smo uspjeli vratiti sve ono što smo dali kao avans i da pokušamo sanirati propuste ", kazao je Lakić te dodao kako mi, nažalost, nemamo nikakav strateški pristup kada je energija u pitanju, te da će se ovo Ministarstvo i Vlada potruditi da, za naredni period, postave dobre temelje energetske neovisnosti Federacije.
U narednom periodu u planu je gasifikacija Federacije, nije riječ samo o Južnoj interkonekciji?
"Namjera je da gasifikujemo sve kantone, da našoj industriji kojoj je potreban energent sa nižom cijenom to obezbjedimo, zatim da smanjimo ekploataciju uglja te da postanemo čišća država kada su energenti u pitanju. Da gasifikujemo naš USK, Posavski kanton, Tuzlasnki kanton. Zašto smo stajali sve ove godine i uzdali se u Blok 7. Gas postaje prelazni emergent za narednih 10-15 godina. Premijeri kantona su ovo objeručke prihvatili, u USK su rekli da ovo čekaju 20 godina, u SBK isto tako, premijer Lendo je aktivirao i lokalne zajednice da budu partneri. Dosta dokumentacije postoji već u prostornim planovima, idemo naprijed i nećemo čekati. Mi ćemo osigurati preduslove i izgraditi infrastrukturu", istakao je Lakić u razgovoru za Vijesti.ba.
Ministar Lakić je potvrdio da je već završeno sve što se tiče rekonstrukcije BH Gasa.
“Pripremili smo novu shemu organizacije BH Gasa, napravili je da odgovori na potrebe Južne, Sjeverne, Zapadne interkonekcije. Da se za svaki projekt formira tim za koordinaciju, da sjedište tog tima bude na mjestu gdje se radi ta interkonekcija, ali i da na tim mjestima postoje i sjedišta za održavanja. To je usvojeno u ponedjeljak na Nadzornom odboru, zakazali smo Skupštinu za 8. januar. Tu će se donijeti odluke o izmjeni statute BH Gasa”, rekao je Lakić.
On je najavio izradu energetske strategije koja će uključiti struku. Lakić ističe kako u zadnjih 10-ak godina enormno opada nivo proizvodnje uglja iz rudnika, ali i da su takvi odnosi prema rudnicima i odnos rudnika prema Elektroprivredi, Elektroprivredu i doveli u ovu situaciju.
"Ono na čemu sada radimo jeste povećevanje nivoa proizvodnje uglja iz rudnika, da zadovoljimo naše dvije termoelektrane u Tuzli i Kaknju i da oni proizvedu dovoljnu količinu električne energije za industriju i građanstvo. Svi rudnici bilježe porast proizvodnje bez ikakvih pomoći od Elektroprivrde. Pogotovo je to vidljivo u Banovićima s novom upravom. Nažalost Rudnik Zenica nije uspio i ide se u zatvaranje tog rudnika. Oko 20 miliona minusa je pravljano godišnje u RMU Zenica. Zašto se nije gasilo ranije, ne znam, vjerovatno strah od javnosti. 42 miliona KM je EP BiH dala samo od novembra 2023. do februara 2024. i zbrinula skoro 200 radnika rudnika Zenica”, kaže Lakić.
Za narednu godinu Lakić najavljuje da će domaćinstva moći instalirati solarne panele na svojim krovovima, proizvoditi električnu energiju, udruživati se u energetske zajednice.
"Mislim da ćemo vrlo brzo napraviti zakonsku osnovu da to domaćinstva moraju uraditi. Valja napomenuti i da elektroprivrede moraju biti spremne da odgovore ovom sistemu i da dozvole svakom građaninu koji izgradi solarnu elektranu na svom krovu da može vraćati u njihovu mrežu viškove energije, dio koji ne koristi."
S Lakićem smo razgovarali i o ostalim brojnim temama energetskog sektora u Bosni i Hercegovini poput stečaja i oporavka firme Zrak, namjenskoj industriji, Igmanu, Pretisu, solarnim elektranama u Hercegovini, manje u Bosni, nedovoljnim kapacitetima u mreži Elektroprenosa, Toplovodu Kakanj - Sarajevo…
(Vijesti.ba)