Globalne temperature su porasle i ekstremne vremenske prilike su porasle, ali je bilo i nekih značajnih pomaka za klimu ove godine. Evo sedam tihih pobjeda koje su vam možda bile ispod radara 2024. godine.
Bila je ovo još jedna teška godina za klimu i prirodu. Od praga od 1,5 Celzijev stepen koji je postavljen da se prvi put prekorači za cijelu godinu, do razočaranja ranjivih nacija na ovogodišnjem klimatskom samitu UN-a, može se osjećati kao da je izazov ogroman.
Zatim, ekstremno vrijeme sve više utiče i na siromašne i na bogate zemlje. Ali ove godine su također doživjeli neke izvanredne pomake za klimu i prirodu. U slučaju da ste ih propustili, zaokružili smo neke od najvećih pobjeda za našu planetu iz prošle godine.
Kraj uglja u Velikoj Britaniji
Velika Britanija je zatvorila svoju posljednju elektranu na ugalj 2024. godine. Bio je to simboličan trenutak jer je Velika Britanija bila prva zemlja na svijetu koja je koristila ugalj za javnu proizvodnju električne energije, a fosilno gorivo je bila žila kucavica industrijske revolucije. Dana 30. septembra, turbine u elektrani Ratcliffe-on-Soar u Nottinghamshireu su utihnule i njeni dimnjaci su prestali da ispuštaju isparenja. Lokacija će sada biti podvrgnuta dvogodišnjem procesu razgradnje i rušenja. Nejasno je šta će lokacija postati nakon toga, ali jedan od prijedloga je da se pretvori u mjesto za skladištenje baterija.
To je već urađeno u West Yorkshireu, u elektrani Ferrybridge C koja je povučena iz pogona, koja ima kapacitet skladišta od 150 MW, što je dovoljno za napajanje 250.000 domova. Kako zemlje imaju za cilj brzu dekarbonizaciju svojih ekonomija, mnoge bivše elektrane na fosilna goriva pokazuju se kao obećavajuća mjesta za industrijske baterije.
…i globalni porast zelene energije
Obnovljivi izvori energije brzo rastu širom svijeta. U SAD je proizvodnja energije vjetra u aprilu dosegla rekord , premašivši proizvodnju na ugalj. Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje da će svijet dodati 5.500 GW kapaciteta obnovljive energije između sada i 2030. godine i povećati globalni kapacitet obnovljivih izvora energije 2,7 puta u odnosu na 2022. godine, što je malo ispod cilja UN-a da se kapacitet utrostruči do 2030. godine. Do kraja ove decenije, obnovljivi izvori energije će zadovoljiti skoro polovinu ukupne električne energije.
Lavovski udio ovog rasta dolazi iz samo jedne zemlje: Kine. Do 2030. predviđa se da će Kina činiti najmanje polovinu ukupnog svjetskog kumulativnog kapaciteta obnovljive električne energije, prema IEA. Pročitajte o kineskom " metkom za snagu" dizajniranom da se nosi s ovim rastućim obnovljivim kapacitetom .
Fatih Birol, izvršni direktor IEA, istakao je na konferenciji za novinare da je "masovni rast obnovljivih izvora energije" u svijetu uglavnom vođen ekonomijom, a ne politikom vlade, jer su obnovljivi izvori energije - posebno solarni - najjeftinija opcija u gotovo svakoj zemlji svijeta. Najveća ekspanzija bila je "lijepa priča", rekao je, koju bi mogao sažeti u dvije riječi: "Kina" i "solarna".
Rijeke, planine, valovi i kitovi dobili su pravno lice
Još 2021. godine, ekvadorska vlada je izdala značajnu odluku u kojoj se navodi da rudarenje u šumi oblaka Los Cedros krši prava prirode. Druga presuda u Ekvadoru navodi da je zagađenje povrijedilo prava rijeke Machangara koja protiče kroz glavni grad Kito. Ove godine je objavljen izvještaj u kojem je utvrđeno da takve odluke zaista mogu pomoći u zaštiti ugroženih ekosistema . Pročitajte više o pravnom licu Los Cedros u ovom članku Becca Warner.
Osim Ekvadora, sve veći broj prirodnih obilježja i prostora dobilo je pravno lice 2024. Na Novom Zelandu, vrhovi Nacionalnog parka Egmont – preimenovani u Te Papakura o Taranaki – prepoznati su kao planine predaka i zajedno su postali pravno lice , poznato kao Te Kāhui Tupua. U Brazilu je dio okeana dobio pravno lice – priobalni grad Linhares priznao je njegove valove kao živa bića, dajući im pravo na postojanje, regeneraciju i restauraciju. U međuvremenu, novi sporazum koji su formirali vođe pacifičkih starosjedilaca je vidio da su kitovi i delfini službeno priznati kao "pravna lica".
"Slučaj pokrenut radi zaštite kitova od prekookeanskog transporta može se osloniti na osobu koja tvrdi da je oštećena jer je smanjena njena sposobnost promatranja kitova", kaže Jacqueline Gallant, pravnica koja radi na klimatskim promjenama, biodiverzitetu i pravima. "Kada bi sami kitovi bili priznati kao pravni subjekti, slučaj bi se preciznije mogao fokusirati na štetu za same kitove, a ne na pojedinca koji tvrdi da je nanio dodatnu štetu kako bi sud saslušao tužbu."
Gallant, koji radi za program Earth Rights Research and Action na Pravnom fakultetu Univerziteta u Njujorku, kaže da oni pomiču granice pravne mašte.
Nova zaštita okeana za Azore
Sjeverni Atlantik je vidio novo zaštićeno morsko područje (MPA) koje su objavili Azori. Kada bude uspostavljen, bit će najveći u regiji, pokrivajući 30% mora oko portugalskog arhipelaga. Polovina zaštićenog područja od 111.000 kvadratnih milja (287.000 kvadratnih kilometara) bit će "potpuno zaštićena", bez ribolova ili vađenja drugih prirodnih resursa, prema inicijativi koja stoji iza MPA. Druga polovina će biti "visoko zaštićena".
Područje sadrži devet hidrotermalnih izvora, 28 vrsta morskih sisara i 560 vrsta riba, između mnogih drugih. MPA mogu biti veoma efikasne u zaštiti biodiverziteta ako se njihova ograničenja adekvatno provode. Sveukupno, samo 2,8% svjetskih okeana je efikasno zaštićeno, a samo 8,3% očuvano, prema izvještaju Bloomberg Philanthropies Ocean Initiative.
Krčenje šuma Amazona dostiže devetogodišnji minimum
Krčenje šuma u brazilskoj Amazoniji palo je na devetogodišnji minimum 2024. godine, palo je za više od 30% u 12 mjeseci do jula, prema podacima koje je objavio brazilski nacionalni institut za svemirska istraživanja INPE. Otprilike 2.428 kvadratnih milja (6.288 kvadratnih kilometara) prašume je uništeno, što je područje veće od veličine američke države Delaware. Iako je ovo područje još uvijek ogromno, to je najmanji godišnji gubitak od 2015. godine. Krčenje šuma je palo uprkos činjenici da su se požari u brazilskoj Amazoni povećali skoro 18 puta tokom istog vremenskog perioda nakon historijske suše.
Razvoj događaja dolazi skoro dvije godine nakon što je predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva preuzeo dužnost i obećao da će okončati krčenje šuma do 2030. godine i suzbiti ilegalnu sječu.
Očuvanje zaista može napraviti razliku za biodiverzitet
Veliki pregled inicijativa za očuvanje ove godine otkrio je da su one češće nego ne efikasne u usporavanju ili preokretanju gubitka biodiverziteta. Naučnici su pregledali 665 pokušaja mjera očuvanja širom svijeta, uključujući nekoliko historijskih ispitivanja, i otkrili da su imala pozitivan učinak u dva od svaka tri slučaja.
Jedan primjer za to je Inicijativa za očuvanje Altyn Dala, koja je radila u Kazahstanu s lokalnim partnerima i drugim međunarodnim organizacijama na spašavanju kritično ugrožene antilope Saiga na travnjaku Zlatne Stepe od izumiranja. Projekat je koristio pažljivo, naučno zasnovano praćenje, označavanje i zaštitu i obnovu staništa kako bi se osigurao najbolji oporavak za Saiga antilopu, koja je brojala samo 20.000 u 2003. Danas, 2,86 miliona antilopa luta Zlatnom stepom, a ona je premještena od "kritično ugroženog" do "skoro ugroženog" statusa na Međunarodnoj uniji za očuvanje crvene boje Lista.
Napori koje predvode domoroci obnavljaju nebo i rijeke
U Kaliforniji, divlji život je imao koristi od decenija dugih tjeranja Indijanca Jurok plemena da popune životinje na plemenskim teritorijama. Godine 2024. ovo je kulminiralo vraćanjem lososa u rijeku Klamath.
Nakon 100-godišnje pauze, riba je uočena u slivu rijeke Klamath u Oregonu, nakon istorijskog uklanjanja brane dalje nizvodno u kalifornijskom dijelu rijeke Klamath. U augustu je uklonjena posljednja od četiri brane – u najvećem američkom projektu uklanjanja brana – nakon pritiska ekologa i plemena. Pročitajte o povratku lososa u rijeku u priči Lucy Sherriff.
Pripadnici plemena očekivali su da će trebati mjeseci da se losos vrati u gornje tokove rijeke, jer je njihov broj bio desetkovan zbog lošeg zdravlja rijeke uzrokovane branom koja je blokirala prirodni tok vode. Ali u oktobru biolozi su uočili ribu u pritokama Oregona. "Ono što je iznenađujuće je veliki broj riba koje su se vratile i geografski raspon", rekao je Barry McCovey, viši biolog za ribarstvo iz plemena Yurok. "Nisam mogao vjerovati da su primijećeni u Oregonu. Bilo je to nevjerovatno čuti – bilo je zapanjujuće. Kada sam čuo, pomislio sam 'čekaj, već?!'. Nadmašili su sva očekivanja koja je bilo ko ima."
U međuvremenu, intenzivan program ponovnog uvođenja kalifornijskih kondora također je doživio sve veći uspjeh. Pleme je od 2008. godine vodilo projekat oslobađanja ptice nalik lešinaru, koja je sveta za pleme. Dana 4. oktobra ove godine, pleme je pustila još dvije ptice, čime je ukupan broj kalifornijskih kondora na teritoriju Yuroka do 18.
"Sjajno im ide", kaže Tiana Williams, direktorica Odjela za divlje životinje plemena Yurok i članica Nacije Yurok. "Bilo je zaista uzbudljivo gledati kako se jato širi i mijenja svoju dinamiku."
(Vijesti.ba)