"Skrining se sprovodi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, a pregledi se zakazuju pozivom na broj telefona 066/267-268 svakim radnim danom do 20 sati", rekao je za Tanjug docent dr Spasoje Popević, zamjenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije.
On je rekao da se prijavljuju građani koji imaju više od 50 godina i više od 30 godina pušačkog staža.
"To je populacija pod najvećim rizikom za rak pluća", objasnio je Popević.
Građani, kako je objasnio, dolaze u Kliniku i radi se snimanje niskodoznim skenerom ili takozvanom LDCT medota, nakon toga ukoliko je sve u redu - građani se više ne pozivaju. Međutim ukoliko se nađe neka promjena na CT-u vršiće se pregled pulmologa i dalja dijagnostika", rekao je doc. dr Popević.
"Skrining je besplatan nije potreban uput, važi za građane Beograda, obuhvata sve beogradske opštine. Prvog dana se već 170 građana javilo, interesovanje je ogromno i svima su zakazani termini za skrining. Skoro do kraja novembra su popunjeni termini", rekao je on. Ako se rak pluća otkrije u ranom stadijumu, on se može i izlečiti.
Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji karcinom u Srbiji i svijetu. U Srbiji godišnje od raka pluća oboli više od 7.000, a na žalost premine oko 5.000 ljudi.
"Time je rak pluća postao gotovo javno zdravstveni problem, jer prosječno, svakog dana oboli skoro 20 novih pacijenata, a čak 13 izgubi bitku sa karcinomom pluća. Praktično na svaka dva sata, u Srbiji jedna osoba premine od raka pluća", rekao je Popević.
"Pušenje je vodeći uzročnik raka pluća. Međutim, rak pluća više ne mora da bude smrtonosna bolest, jer rano otkrivanje i savremeno lečenje omogućavaju dug i kvalitetan život", zaključio je zamjenik direktora Klinike za pulmologiju UKC Srbije, prenosi b92.
(Vijesti.ba)