Istražni odbor Republike Armenije danas je saopćio da će sedam osoba biti optuženo za "pripremu za uzurpaciju vlasti korištenjem nasilja i prijetnji nasiljem kako bi preuzeli vlast".
Prema službenim izjavama, šest Armenaca bilo je regrutirano na tromjesečnu obuku u Rusiji i dobivali su mjesečnu platu od 220.000 rubalja (2377 USD). Također su navodno prošli pozadinske provjere i poligrafske testove kako bi se utvrdila njihova lojalnost, prije nego što su prebačeni u vojnu bazu "Arbat" u Rostovu na Donu, južna Rusija, prenosi Index.
Rusko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar.
Odnosi između Armenije i njenog historijskog saveznika Rusije pogoršali su se otkada je Moskva izvršila invaziju na Ukrajinu u fenruaru 2022., pri čemu je južnokavkaska zemlja zamrznula svoje članstvo u vojnom savezu CSTO, poslala humanitarnu pomoć Kijevu i organizovala zajedničke vježbe s američkim snagama.
U isto vrijeme, dugogodišnji suparnik Armenije, Azerbajdžan, uspostavio je bliže odnose s Kremljom, a predsjednik Ilham Alijev održao je prijateljske razgovore s predsjednikom Vladimirom Putinom u Bakuu prošlog mjeseca. Moskva je optužila EU za uplitanje u njenu samoproglašenu sferu utjecaja potpisivanjem partnerskih sporazuma s armenskom vladom.
Ruski graničari, koji su bili stacionirani u Armeniji od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, zatraženi su da se povuku ranije ove godine.
Armenski premijer Nikol Pašinjan rekao je za Politico u septembru 2023. da ruska mirovna misija u odmetnutoj regiji Nagorno-Karabah nije ispunila svoju ulogu. Samo nekoliko dana kasnije ruske snage nisu intervenirale kada je Azerbajdžan pokrenuo novu ofenzivu u enklavi, što je izazvalo masovni egzodus cijelog armenskog stanovništva.
Govoreći ranije danas, Pašinjan je obećao da će armenska orijentacija prema Zapadu nastaviti.
"Ako vidimo i najmanju realnu mogućnost da postanemo punopravni član Evropske unije", rekao je, "nećemo propustiti taj trenutak."
(Vijesti.ba)