Prijetnja nuklearnog rata čini se sve bližom, nakon odluke američke administracije da dopusti Ukrajini da zapadnim oružjem gađa duboko u ruski teritorij i nakon što je Rusija službeno usvojila novu nuklearnu doktrinu, prema kojoj je snizila prag za upotrebu nuklearnog oružja.
Pojedine zemlje u Evropi već su podijelile brošure s uputama u slučaju eskalacije rata u Ukrajini, strahujući od najgoreg.
Stručnjaci uveliko kalkuliraju kako bi se mogao rasplesti mogući nuklearni rat.
Prije 79 godina, Sjedinjene Američke Države testirale su prvu nuklearnu bombu u Novom Meksiku, zatim su jednom uništile Hirošimu, a drugom Nagasaki.
Iako su bile razorne te su atomske bombe bile "male bebe" prema današnjim standardima, s obzirom da je svaka imala samo desetinu eksplozivne snage tipičnih bojevih glava koje sada koriste projektili, podmornice i avioni nekoliko zemalja u svijetu.
Na sreću, nuklearno oružje nije korišteno u borbi još od bombardovanja Japana, ali je rizik od nuklearnog rata varirao tokom Hladnog rata. Sjedinjene Države i Rusija napustile su dugogodišnje sporazume o kontroli nuklearnog oružja, počele razvijati njegove nove vrste i proširile okolnosti u kojima bi se ono moglo koristiti.
Dok traje sukob između Rusije i Ukrajine, raste i opasnost od njegovog širenja na cijelu Evropu, ali i SAD i ostale članice NATO pakta.
Bez obzira na to kako bi nuklearni sukob mogao započeti, on bi vrlo brzo mogao eskalirati od lokalne katastrofe do globalne.
Kako bi ilustrirao kako bi se to moglo dogoditi, Program za znanost i globalnu sigurnost (SGS) Unoiverzitet Princeton razvio je simulaciju koja pokazuje vjerovatnu postupnu eskalaciju nuklearnog rata između NATO-a i Rusije, s Evropom koja će prva biti pogođena.
Istraživači SGS-a koristili su se nezavisnim procjenama trenutnih položaja američkih i ruskih nuklearnih snaga, planova nuklearnog rata i ciljeva nuklearnog oružja. Simulacija je također podržana opsežnim skupovima podataka o trenutno raspoređenim nuklearnim bojevim glavama, njihovom razornom potencijalu i mogućim ciljevima za određena oružja.
Detaljna analiza uključivala je redoslijed borbenih djelovanja, procjenjivalo se koje oružje pogađa koje ciljeve, kojim redoslijedom i u kojoj fazi rata, a kako bi se prikazala evolucija nuklearnog sukoba od taktičke, preko strateške, do faze gađanja gradova..
Procjene pokazuju da bi više od 90 miliona ljudi bilo ubijeno ili ranjeno već u prvim satima sukoba. Evo kako bi se to odvijalo...
Nuklearni hici upozorenja
Simulacija počinje u kontekstu konvencionalnog sukoba. Rusija je izvršila nuklearni udar upozorenja iz baze u blizini grada Kalinjingrada.
NATO odgovara taktičkim nuklearnim zračnim napadom.
Nakon prelaska nuklearnog praga, sukob eskalira u taktički nuklearni rat u Evropi.
Rusija lansira 300 nuklearnih bojevih glava koristeći avione i projektile kratkog dometa, gađajući baze NATO-a i njegovih trupa u napredovanju.
NATO odgovara lansiranjem otprilike 180 nuklearnih bojevih glava iz aviona.
Trenutne žrtve: 2,6 miliona unutar 3 sata.
Plan protunapada
S uništenom Evropom, NATO pokreće strateški nuklearni napad sa 600 bojevih glava lansiranih iz američkih kopnenih i podmorničkih baza, ciljajući na ruske nuklearne snage.
Prije nego što izgubi svoje oružane sisteme, Rusija lansira projektile koristeći silose, mobilne platforme i podmornice.
Trenutne žrtve: 3,4 miliona unutar 45 minuta.
Gađanje najnaseljenijih gradova
S ciljem sprječavanja oporavka druge strane, Rusija i NATO ciljaju po 30 protivničkih najnaseljenijih gradova i ekonomskih centara, koristeći 5-10 bojevih glava po gradu, ovisno o broju stanovnika.
Trenutne žrtve: 85,3 miliona ubijenih i ranjenih unutar 45 minuta.
Ukupni gubici
Simulacija pokazuje ukupno 91,5 miliona žrtava, uključujući: 34,1 milion mrtvih i 57,4 miliona povrijeđenih, prenosi Nova.rs.
(Vijesti.ba)