Bilo je to "veoma zastrašujuće" otkako je počela ukrajinska invazija, rekla je stanovnica Kurska za BBC-jev program Ukrainecast.
"To je ljutnja, to je strah, to je strah, to je tjeskoba, to je tuga, ", kaže. Kaže da je najteže bilo vidjeti uništenje u gradu u kojem je odrasla, "gdje znam sve, pošta, prodavnice, sve, to je poražavajuće".
U tom trenutku je shvatila da je rat konačno stigao do nje, "kao bumerang".
"Neki ljudi su bukvalno paralizovani užasom svega što se dešava", kaže ona. Ali drugi odbijaju da priznaju šta se dešava, kaže, "iako je to svakim danom sve teže i teže".
Gledajući ovaj rat otkako je počeo prije dvije godine, ona je stalno mislila "ovo je mogao biti moj grad". "Pa sad jeste."
Natjerati Rusiju da pregovara o uvjetima Ukrajine jedan je od ciljeva iza njenog upada u Rusiju, kaže viši pomoćnik predsjednika Zelenskog.
"Ukrajina nije zainteresirana za okupaciju ruskih teritorija", objašnjava Mihajlo Podoljak u izjavi na društvenim mrežama.
„Ali ako govorimo o potencijalnim pregovorima – naglašavam potencijal – moraćemo da stavimo [Rusiju] za sto nasuprot. Pod našim uslovima.”
Podoljak kaže da bi Ukrajina pokazala da je sposobna okupirati rusku teritoriju bila bi "dokazano, djelotvorno sredstvo prisile" da se Rusija natjera na pregovore.
"U regionu Kursk, možemo jasno vidjeti kako se vojno oruđe objektivno koristi da se (Rusija) ubijedi da uđe u pošten pregovarački proces," kaže on.
Podolyak kaže da će upad uticati i na javno mijenje jer su "Rusi očigledno bili uplašeni. Oni su šokirani" sposobnošću ukrajinskih snaga da uđu na rusku teritoriju.
“Negativne promjene u psihičkom stanju ruskog stanovništva bit će još jedan argument za početak pregovora”, kaže on.
(Vijesti.ba)