Nacrt Zakona o oružju BiH urađen je 2010. godine ali nije usvojen te je ostala obaveza kantona da donesu Zakon o oružju na kantonalnim nivoima, te potreba za usklađivanjem istih sa Direktivama Vijeća EU. S obzirom da je od strane Direkcije za evropske integracije-Sektor za usklađivanje pravnog sistema Bosne i Hercegovine izrađena tabela usklađenosti sa pravnom stečevinom Evropske unije, prilikom izrade nacrta rukovodilo se navedenim uputama.
„Podignut je nivo starosti za nosioce oružja u C kategoriji sa 18 na 21 godinu. Rok važenja oružanog lista je smanjen sa 10 na 5 godina, to je prije svega evropski standard“, kazao je Denis Fejzić, načelnik Ureda direktora Uprave policije MUP-a TK.
Novi zakon predviđa mogućnost da policijski službenici i prije isteka oružanog lista provjere lice koje ima dozvolu za oružje.
„Precizirani su i uslovi smrti nosioca oružja. Kada lice bude upisano u u CIPS kao umrlo, policijski službenici će otići na adresu umrlog i od članova njegove porodice tražiti da se oružje preda“, dodaje Fejzić.
Izmjene će zakon pretrpiti i u dijelu nasilja u porodici. Tako da, ukoliko je osoba imalac oružja i bude prijavljena za nasilje u porodici, ono će odmah biti oduzeto.
„Odmah, bez izuzetka oružje se oduzima do okončanja postupka“, zaključio je Fejzić.
Od strane Ministarstva sigurnosti dostavljen je Zakon o oružju i municiji Unsko-Sanskog kantona koji je korišten kao osnova i smjernica za donošenje Zakona o oružju na nivou Tuzlanskog kantona. Prijedlog će biti upućen Skupštini Tuzlanskog kantona na konačno odlučivanje.
(Vijesti.ba)