03.07.2024 / 08:36 Kultura - Sarajevo

Drugi dan Festivala Bookstan donosi bogat sadržaj ljubiteljima knjige

Drugi dan Festivala Bookstan donosi bogat sadržaj ljubiteljima knjige
Bookstan

Drugi dan Međunarodnog festivala književnosti Bookstan, četvrtak 4. juli donosi bogat cjelodnevni program poklonicima knjige.

Program će u 11 sati u Ateljeu Figure početi predstavljanjem knjige "Područje signala – Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000.–2020".

Koji su pisci i spisateljice, djela, žanrovi, teme i poetike obilježili prve dvije dekade 21. stoljeća? Kako izgleda karta domaće suvremene proze i što ona govori o našoj književnosti i njezinim vrijednostima, a posredno i o našem Zeitgeistu? Na ta i slična pitanja odgovara ova izborom relevantna i sveobuhvatna, a pristupom otvorena i suvremena antologija. Na Bookstanu će je predstaviti autorice Jagna Pogačnik i Tea Sesar u razgovoru sa Selmom Raljević, navodi se u saopćenju Festivala Bookstan.

U 12 sati na Akademiji likovnih umjetnosti bit će održan Bookstanov specijalni program – "Među oružjem šute muze: etički izazovi književnosti u doba političkih nemira". O ovoj temi razgovarat će palestinski autor Mosab Abu Toha, novinar i književnik Peter Maass, te književnica Lana Bastašić. Razgovor će moderirati John Freeman.

Dva sata kasnije, u 14 sati, također na Akademiji likovnih umjetnosti, bit će održan još jedan specijalni program – "Odjek jedne generacije: Ivan Kordić, Abdulah Sidran i Marko Vešović", a o temi će razgovarati Slobodan Blagojević, Adisa Bašić i Senadin Musabegović.

U 15 sati u Američkom kutku bit će održana druga ovogodišnja radionica Mladog kutka namijenjena najmlađoj publici. U pitanju je radionica „Bajkologija“, a Anela Hakalović i Aida Gavrić predstavit će dvije slikovnice – „Luna i nebeski zmaj“ Berhan Woolvin, inspirativnu priču savršenu za male ljubitelje zvijezda, i „Bor“ Lisen Adbage, uzbudljivu priču u kojoj će mališani posebno uživati. Radionica je interaktivnog karaktera.

Program se potom premješta u Buybook gdje ostaje do kraja dana, i u 16 sati bit će predstavljena knjiga „Noćni portir“ Drage Glamuzine. Riječ je o knjizi objavljenoj u ediciji Dnevnik koju uređuje Semezdin Mehmedinović, a s autorom će razgovarati novinar i književni kritičar Đorđe Krajišnik.

Nakon toga, u 17 sati, bit će predstavljena knjiga „Grobničarke“ Taine Tervonen, dobitnice prestižne nagrade „Jan Michalski“ za 2022. godinu. Roman je s francuskog jezika preveo Nihad Hasanović i skovao neologizam u naslovu jer naš jezik nema odgovarajuću riječ za one koji otkopavaju masovne grobnice. Riječ je o faktografskoj i dokumentarističkoj prozi, u potpunosti baziranoj na vremenu/vremenima i mjestu zapadne Bosne i njenih mjesta bola – masovnih grobnica, mezarja, Kozarca i drugih naselja okoline Prijedora i Sanskog Mosta, a s autoricom će razgovarati urednik knjige Faruk Šehić.

U 18 sati na Festival će se online javiti kanadska autorica iranskog porijekla Ava Homa i u razgovoru s prevoditeljicom Stanislavom Bosiljčić predstaviti svoj roman „Kćerke dima i vatre“, snažnu priču o identitetu, porodičnim vezama i ljubavi. Ava Homa nagrađivana je spisateljica, novinarka i aktivistica. Njeni tekstovi objavljeni su u nekim od najznačajnijih svjetskih medija, a o svojoj borbi za ljudska prava govorila je i pred Ujedinjenim narodima.

U 19 sati palestinski pjesnik, istraživač i bibliotekar Mosab Abu Toha će u razgovoru s Johnom Freemanom predstaviti svoju zbirku poezije "Stvari koje mi možda nađete skrivene u uhu: Pjesme iz Gaze". Kritika poeziju ovog autora opisuje kao elegantnu i nezaboravnu koja u isto vrijeme poziva na otpor. S diplomom profesora engleskog jezika i književnosti, Mosab Abu Toha predavao je u školama Agencije Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) i osnovao Biblioteku „Edward Said“, prvu englesku biblioteku u Gazi.

Sat vremena kasnije, u 20 sati, Aleksandar Hemon će u razgovoru s Johnom Freemanom predstaviti svoj novi roman "Bejturan i ruža" koji je kritika nedugo nakon objavljivanja proglasila remek-djelom i svojevrsnim ukletim muzejom historije.

(Vijesti.ba / FENA)

 

Izdvajamo