24.04.2024 / 10:55 Svijet - Neriješena pitanja

Blinken stiže na sastanke u Kinu, jedna od tema je i TikTok

Blinken stiže na sastanke u Kinu, jedna od tema je i TikTok
Foto: NBC

Američki državni sekretar Antony Blinken stiže danas u Šangaj u trenutku kad su američko-kineske veze na stabilnijim temeljima, ali s nizom neriješenih pitanja koja prijete stabilnosti odnosa globalnih rivala.

Blinken će se sastati sa poslovnim ljudima prije nego što u petak ode u Peking na razgovore s ministrom vanjskih poslova Wangom Yijem, te na vjerovatni sastanak s predsjednikom Xi Jinpingom.

Blinkenova posjeta najnoviji je kontakt na visokoj razini dvije nacije koji je, zajedno sa radnim grupama za pitanja od globalne trgovine do vojnih komunikacija, ublažio javne nesuglasice koje su početkom prošle godine dovele odnose do historijski niske razine.

Slabo napredovanje u obuzdavanju kineske proizvodnje hemikalija koje se koriste za proizvodnju fentanila, problem i Ukrajina

Ali Washington i Peking malo su napredovali u obuzdavanju kineske proizvodnje hemikalija koje se koriste za proizvodnju fentanila, Tajvan je i dalje žarište, a napetosti se pojačavaju zbog kineske podrške Rusiji u ratu u Ukrajini.

Iako je malo vjerovatan značajan napredak tokom posjeta, obje zemlje žele "otvorene linije komunikacije kako bi se izbjegli neugodni scenariji", rekao je Alfred Wu, izvanredni profesor na školi za javne politike Lee Kuan Yew u Singapuru.

Blinken će od Kine tražiti da zaustavi opremanje i opskrbu ruske vojne industrijske baze.

Rusija je napala Ukrajinu u februaru 2022., samo nekoliko dana nakon dogovora o partnerstvu "bez ograničenja" s Pekingom, i dok se Kina kloni isporuka oružja, američki dužnosnici upozoravaju da kineske kompanije šalju tehnologiju dvostruke namjene koja pomaže ruskim ratnim naporima.

Bez navođenja pojedinosti, visoki dužnosnik State Departmenta na brifingu s novinarima u petak je rekao da je Washington spreman "poduzeti korake" protiv kineskih firmi za koje vjeruje da štete sigurnosti SAD-a i Evrope.

Sankcije kineskoj banci i pitanje Tajvana

Sjedinjene Države preliminarno su razgovarale o uvođenju sankcija za kineske banke zbog podrške te zemlje Rusiji, ali zvaničnici su za Reuters rekli da još nemaju plan za to.

Washington do sada nije sankcionirao velike kineske banke – što analitičari dugo smatraju "nuklearnom" opcijom – zbog učinaka koje bi to moglo imati na globalnu ekonomiju i na odnose SAD i Kine.

Zvaničnik kineskog ministarstva vanjskih poslova kojeg je u utorak citirala državna novinska agencija Xinhua rekao je da su odnosi "pokazali trend zaustavljanja pada i stabilizacije", otkako su se Biden i Xi sastali u San Franciscu u novembru.

No zvaničnik je kritikovao ono što su nazvali američkom "tvrdoglavom strategijom obuzdavanja Kine, te pogrešnim izjavama i potezima miješanja u unutrašnje poslove Kine, kaljajući imidž Kine i potkopavajući kineske interese".

Posjeta se događa nakon što je američki Kongres ovog vikenda izglasao zakon koji uključuje nova sredstva za Tajvan i manje od mjesec dana prije nego što će taj otok inaugurirati novog predsjednika Lai Ching-tea, koji kao i njegov prethodnik odbacuje pravo koje Kina polaže na otok.

Visoki dužnosnik State Departmenta rekao je da bi strane trebale "izbjegavati poduzimanje provokativnih radnji koje bi mogle podići napetosti i pokazati suzdržanost" prije inauguracije.

"To će biti naša poruka za dalje", dodao je zvaničnik.

Problem je i TikTok

Napori da se kineski ByteDance prisili da proda aplikaciju TikTok ili se suoči sa zabranom u SAD također dobiva na snazi u Kongresu, što je znak rastuće spremnosti Washingtona da se suoči s Pekingom o ekonomskim pitanjima.

Očekuje se da će Blinken pokrenuti pitanja ljudskih prava, uključujući kinesko postupanje s muslimanima u zapadnoj regiji Xinjiang.

Drugi američki dužnosnici nedavno su se sastali ili nazvali kineske kolege u sklopu širih američkih napora da komunikacijske linije ostanu otvorene.

Ministrica financija Janet Yellen bila je u Pekingu i južnom gradu Guangzhouu ranije ovog mjeseca, a prošle sedmice ministar odbrane Lloyd Austin razgovarao je s kineskim kolegom prvi put u 18 mjeseci.

Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan također održava redovne razgovore s Wangom.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo