Evropski parlament usvojio je danas na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rezoluciju kojom osuđuje parlamentarne izbore održane 26. oktobra u Gruziji, zemlji kandidatkinji za članstvo u EU, jer nisu bili ni slobodni ni pošteni, što predstavlja još jednu manifestaciju kontinuisanog demokratskog nazadovanja zemlje "za koju je vladajuća stranka Gruzijski san je u potpunosti odgovoran", objavio je Evropski parlament (EP).
Eurozastupnici osuđuju brojna i ozbiljna izborna kršenja, uključujući dokumentirane slučajeve zastrašivanja birača, manipulacije glasanjem, ometanje izbornih posmatrača i medija te prijavljene manipulacije koje uključuju elektroničke strojeve za glasanje. Rezultati glasanja koje je objavilo Centralna izborna komisija zemlje "ne služe kao pouzdani prikaz volje gruzijskog naroda", dodaju.
Parlament odbija bilo kakvo priznanje parlamentarnih izbora kao rezultata, kao što bi i međunarodna zajednica trebala, a zastupnici žele da se izbori ponove u roku od godinu dana pod temeljitim međunarodnim nadzorom i od strane nezavisne izborne administracije, navodi EP u objavi.
Podržavajući pozive na nezavisnu međunarodnu istragu navoda o izbornoj manipulaciji, Parlament želi da EU i njegove države članice nametnu lične sankcije zvaničnicima i političkim čelnicima u Gruziji koji su odgovorni za demokratski nazadak, kršenje izbornih zakona i standarda te zloupotreba državnih institucija.
Među njima su premijer Irakli Kobakhidze, gradonačelnik Tbilisija i glavni sekretar vladajuće stranke Gruzijski san Kakha Kaladze, predsjednik gruzijskog parlamenta Shalva Papuashvili i bivši premijer i oligarh Bidzina Ivanishvili.
Zastupnici također pozivaju EU da ozbiljno ograniči službene kontakte na nivou EU-a s gruzijskom vladom i parlamentom, jasno ističući da je Gruzija, kao rezultat nedavno usvojenog antidemokratskog zakonodavstva, uključujući 'zakon o transparentnosti i stranom utjecaju', imala već imalo efektivno obustavljen proces integracije u EU.
Parlament također oštro osuđuje sistemsko uplitanje Rusije u demokratske procese u Gruziji, putem dezinformacija poput zavjere 'Global War Party', koja tvrdi da bi opozicija u zemlji navodno uvukla zemlju u rat s Rusijom prema naredbama sa Zapada. Eurozastupnici su uputili ozbiljno upozorenje gruzijskim vlastima da bi bilo kakvi pokušaji zabrane legalno utemeljenih političkih stranaka dodatno udaljili zemlju od EU-a i učinili bilo kakve korake prema pristupanju EU nemogućima.
Također kažu da je politika koju provodi Gruzijski san nekompatibilna s euroatlantskom integracijom Gruzije, navodi Evropski parlament u saopćenju.
Zastupnici u Evropskom parlamentu raspravljali su o ishodu posljednjih parlamentarnih izbora u Gruziji s potpredsjednikom Evropske komisije Margaritisom Schinasom tokom plenarne sjednice u Bruxellesu od 13. do 14. novembra. Rezolucija je usvojena s 444 glasa za, 72 protiv i 82 suzdržana.
(Vijesti.ba / HINA)