22.02.2024 / 08:36 Svijet - Politico

Podrška dvije trećine zemalja: Hoće li nizozemski premijer biti novi šef NATO-a?

Podrška dvije trećine zemalja: Hoće li nizozemski premijer biti novi šef NATO-a?
Foto: Arhiva
Nizozemski premijer Mark Rutte osigurao je podršku dvije trećine zemalja NATO-a da vodi vojni savez kasnije ove godine, rekla su dvojica viših zvaničnika za Politico.

"Nakon vrlo intenzivnih rasprava među saveznicima, sada smo došli do točke kada je više od 20 članica NATO-a spremno podržati premijera Ruttea kao sljedećeg glavnog sekretara", rekao je zvaničnik NATO-a koji nije imenovan kako bi razgovarao o osjetljivim internim raspravama, prenosi HINA.

Rutte, koji je vodio kampanju za tu dužnost od novembra, jedini je kojeg su predložile vlade 31 članice Saveza, rekli su zvaničnici.

Prema pravilima NATO-a, o glavnom sekretaru mora se odlučiti "konsenzusom", što znači da Rutte još uvijek mora dobiti podršku svih preostalih zemalja.

Zvaničnik je rekao da rasprave "nisu konačne", ali da "postoji sve veći zamah iza njegove kandidature".

Raste pritisak na članice NATO-a da odobre Ruttea prije samita zvaničnika u Washingtonu u julu. On bi zamijenio Jensa Stoltenberga, koji je na čelu NATO-a od 2014. godine.

Američka ambasadorica pri NATO-u Julianne Smith rekla je prošle sedmice da bi saveznici trebali težiti "završetku procesa odabira vjerovatno u prvom tromjesečju ove kalendarske godine".

Još jedan visoki zvaničnik NATO-a potvrdio je broj zemalja koje još trebaju podržati Ruttea, rekavši da je oko 10 zemalja još suzdržano u pogledu podrške.

"Nastavit ćemo slušati njihova pitanja i zabrinutosti", rekao je prvi zvaničnik. "I potičemo ... nizozemsku misiju pri NATO-u da odgovori na ta pitanja", dodao je.

Zemlje su suzdržane u pogledu podrške iz raznih razloga.

Turska je zahtijevala da Rutte ne favorizuje zemlje EU-a u Savezu, navodi Bloomberg.

Mađarska ima dugogodišnje nesuglasice sa Rutteom zbog njegovih oštrih kritika demokratskog nazadovanja zemlje.

Ostaje nejasno podupiru li baltičke zemlje Ruttea, s obzirom na njihovo insistiranje na većoj političkoj podršci ukrajinskom putu ka pridruživanju NATO-u.

Estonska premijerka Kaja Kallas izrazila je interes za vodeću funkciju u NATO-u tokom događaja koji je u novembru organizovao Politico. Ali, zvaničnici NATO-a kažu da ona nije u kombinaciji budući da nije objavila svoju kandidaturu.

Isto vrijedi i za latvijskog ministra vanjskih poslova Krišjanisa Kariņša, koji je prošle godine obavio malu medijsku turneju kako bi ispitao stanje.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo