26.11.2024 / 10:37 Svijet - Slobodan trgovac

Trumpova taktika prijetnji ogromnim carinama za Meksiko, Kanadu i Kinu

Trumpova taktika prijetnji ogromnim carinama za Meksiko, Kanadu i Kinu
Foto: Agencije

Donald Trump je najavio da će za Kinu, Meksiko i Kanadu uvesti nove carine prvog dana svog predsjedavanja, u pokušaju da ih natjera da suzbiju ilegalnu imigraciju i krijumčarenje droge u SAD.

Novoizabrani predsjednik je rekao da će odmah nakon inauguracije 20. januara potpisati izvršnu uredbu kojom se uvode carine od 25% na svu robu koja dolazi iz Meksika i Kanade. Također je rekao da će Kini biti nametnuta dodatna carina od 10 posto dok tamošnja vlada ne blokira krijumčarenje sintetičkog opioidnog fentanila iz zemlje.

Ako Trump nastavi sa prijetnjama, to će označiti veliku eskalaciju tenzija sa tri najveća trgovinska partnera Amerike. Mjere imaju potencijal da izazovu poremećaje u globalnom lancu snabdijevanja i teško bi pogodile tri zemlje koje su na meti carina.

Glasnogovornik kineske ambasade u Washingtonu rekao je za BBC da je "ideja da Kina svjesno dopušta da prekursori fentanila ulaze u Sjedinjene Države potpuno je u suprotnosti s činjenicama i stvarnošću".

"Kina vjeruje da je ekonomska i trgovinska saradnja Kine i SAD-a po prirodi obostrano korisna. Niko neće pobijediti u trgovinskom ili tarifnom ratu", dodao je.

Tokom svoje predizborne kampanje, Trump je zaprijetio Meksiku i Kini tarifama do 100%, ako ih smatra potrebnim, mnogo većim od onih koje je uveo tokom svog prvog mandata. Trump je također rekao da će okončati trgovinski status Kine sa SAD-om najpovlaštenije nacije - najpovoljnije uslove koje Washington nudi o carinama i drugim ograničenjima.

Prošle godine je više od 80% izvoza Meksika otišlo u SAD, dok je iz Kanade oko 75%. Čak i nakon godina žestokog trgovinskog spora između dvije najveće svjetske ekonomije, SAD i dalje čini oko 15% kineskog izvoza.

Carine su centralni dio Trumpove ekonomske vizije – on ih vidi kao način rasta američke ekonomije, zaštitu radnih mjesta i povećanje poreskih prihoda.

Ekonomisti skoro univerzalno smatraju da je ovo varljivo.

"To je jasno u skladu s njegovim obećanjem koje je dao tokom kampanje da će koristiti carine kao oružje za ostvarivanje mnogih svojih političkih inicijativa", rekao je Stephen Roach, viši saradnik u Paul Tsai kineskom centru Pravnog fakulteta Yalea.

Trumpov izbor za ministra financija, Scott Bessent, ranije je sugerirao da su prijetnje novoizabranog predsjednika da će uvesti velika povećanja carina dio njegove pregovaračke strategije.

"Moj generalni stav je da je na kraju dana on slobodan trgovac", rekao je Bessent o Trumpu u intervjuu za Financial Times prije nego što je nominiran za tu ulogu.

"Eskalira se radi deeskalacije."

Do toga dolazi jer je kineska ekonomija u znatno ranjivijoj poziciji nego što je bila za vrijeme prethodnog Trumpovog predsjedavanja. Zemlja se bori sa brojnim ozbiljnim problemima, uključujući tekuću krizu tržišta nekretnina, slabu domaću potražnju i rastući dug lokalne vlade. Čini se da nove carine krše odredbe sporazuma između SAD-a i Meksika-Kanade (USMCA) o trgovini.

Sporazum, koji je Trump potpisao kao zakon, stupio je na snagu 2020. Njime je nastavljen uglavnom bescarinski trgovinski odnos između tri susjedne zemlje.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo