9°C
Mostar 16°C
Tuzla 13°C
Banja Luka 12°C
Bihać 11°C

27.11.2023 / 09:54 Sve vijesti - Trka s vremenom

Propao najnoviji pokušaj spašavanja rudara u Indiji, spasioci kreću u opasno okomito bušenje

Propao najnoviji pokušaj spašavanja rudara u Indiji, spasioci kreću u opasno okomito bušenje
Foto: India express
Deseci radnika zarobljeni su u tunelu Silkyara-Barkot u planinskoj državi Uttarakhand u Indiji više od dvije sedmice. Bušenje tunela ide uz brojne komplikacije pa stručnjaci smatraju da bi spašavanje moglo potrajati čak i do Božića.

Čak 41 radnik zarobljen je u indijskom tunelu Silkyara-Barkot u planinskoj državi Uttarakhand više od dvije sedmice nakon što je klizište uzrokovalo urušavanje ulaza u tunel i blokiranje zidom od betonskih ruševina, krhotina i metala.

Vlasti su prošle sedmice optimistično obećale da će ih spasiti za samo nekoliko sati, nakon što su uspjeli probušiti 50 metara ruševina, ostavljajući samo 10 do 15 metara lijevo od blokade. Međutim, operacija je u završnoj fazi naišla na brojne prepreke.

Ogromna mašina za bušenje, dovezena iz SAD-a, koji se vodoravno probijala kroz guste ruševine, pokvarila se u petak nakon što je udarila u metalnu prepreku, zadavši udarac nadi da je spašavanje blizu. Vlasti su rekle da se bušilica popravlja, a u međuvremenu je 200 spasilaca ručno bušilo i uklanjalo ruševine pomoću sistema remenica, što je mukotrpan i dugotrajan proces.

Nacionalna uprava za upravljanje katastrofama rekla je da su spasioci u nedjelju također počeli okomito bušiti šupljinu tunela u kojoj su radnici zarobljeni. Međutim, to se smatra daleko riskantnijim postupkom od horizontalnog bušenja. Dužnosnici su ga ranije smatrali opasnim jer može uzrokovati vibracije u ionako krhkoj himalajskoj geologiji i otvara mogućnost za nastanak novih pukotina te može dovesti do urušavanja većeg dijela stropa tunela.

Geolozi su upozorili da je okomito bušenje veliki rizik jer bi jake vibracije uzrokovane bušenjem prema dolje mogle predstavljati ogromnu prijetnju planinama i također destabilizirati okolni teren na kojem drugi žive.

"Osamdeset i šest metara kopanja je potrebno da se dođe do zarobljenih radnika i napravi prolaz za bijeg. Već je izbušeno 15 metara", rekla je Nacionalna uprava. U ponedjeljak su indijske vlasti rekle da bi okomito bušenje moglo biti dovršeno do četvrtka, ali su također upozorile da bi mogli proći dani ili sedmice dok ne dođu do ljudi unutra ako se pojave nove prepreke.

Syed Ata Hasnain, dužnosnik Nacionalne uprave, pokušao je uvjeriti rodbinu i javnost da su zarobljeni radnici i dalje sigurni unatoč njihovom produljenom zatočeništvu.

- Svi dobivaju hranu i lijekove. Medicinski i psiho-socijalni stručnjaci su tu i rade svoj posao. Poduzimaju se sve mjere opreza za sigurnost svih - rekao je na konferenciji za novinare.

Tunel se gradio kao dio vodećeg projekta premijera Narendre Modija vrijednog 1,5 milijardi dolara, koji ima za cilj povezati četiri glavna vjerska hodočasnička mjesta diljem Uttarakhanda kroz veliku mrežu cesta i tunela. Projekt se suočio s protestima i tužbama ekologa i lokalnog stanovništva koji su upozorili da je probijanje kroz krhki himalajski teren štetno za okoliš i da može dovesti do klizišta i slijeganja tla.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo